Çanakkale’de Nevruz Kutlamaları

Çanakkale’de Nevruz Kutlamaları
21 Mart 2010

Çanakkale’de, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından tertiplenen Nevruz kutlamalarında bölücü terör örgütü ve Abdullah Öcalan lehinde sloganlar atıldı.

Geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı Esenler Mahallesi’ndeki kutlamaya katılanlar, öğle saatlerinden itibaren bölgede toplanmaya başladı. Üstleri tek tek aranarak alana alınan grup, müzik eşliğinde halaylar çekti.

BDP Parti Meclis Üyesi Mehmet Boztemur, yaptığı konuşmada, Kürtlerin tek gayesinin ayrımcılığa son vermek, bütün halklarla kardeşlik içinde yaşamak olduğunu belirterek, “Barış ve Demokrasi Partisi, batı illerimizde sosyalist, devrimci, emekçi ve demokrat insanlarla ittifak kurup, İttihat ve Terakki Partisi’nin kurmuş olduğu faşist rejimlere son vermek amacıya bu Nevruz alanlarında toplanıyoruz. Biz Kürtler olarak, Türk kardeşlerimizle birlikte bizi imhaya götüren bu sisteme karşı mücadele etmek mecburiyetindeyiz ve edeceğiz de. Buradan halkımıza söz veriyoruz. Barış ve Demokrasi Partisi yalnız Kürtlerin özgürlüğü için çalışmıyor, mücadele etmiyor, bütün Türkiye’de yaşayan halkların özgürlüğü, eşitliği, demokrasisi için mücadele ediyor. Bunu herkes böyle bilsin” dedi.

Boztemur, “Uzlaşmak için muhatap bulamıyoruz diyorlar. Onlara bu Nevruz alanından sesleniyoruz. İşte muhatap bu Nevruz’a gelen Kürt halkıdır. Türk halkı ile Nevruz’da biraraya gelen bileşenlerdir. İşte muhatap biziz. Aslında Türkiye’de muhatap bulamayanlar Kürtlerdir. Onlar Meclis’ten kaçıyorlar. Kürtler her zaman muhataptırlar. İşte biz buradayız. Kürt halkı muhataptır. Bizim temsilcilerimiz vardır. Bizim irademizi temsil eden grubumuz vardır. İşte muhatap onlardır. Kimse kaçmasın. Kürtlerin haklarını gasp edenler mutlaka bir gün tarih önünde hesap vereceklerdir. Bu hesabı mutlaka bir gün soracağız” diye konuştu.

Konuşma sırasında sık sık bölücü terör örgütü ve elebaşısı Abdullah Öcalan lehinde sloganlar atılması üzerine devreye giren programın sunucusu, daha önceden belirlenen sloganlar dışında slogan atılmaması konusunda ikazda bulundu. Kutlamalarda, bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri de birer konuşma yaptı. Kutlamalar Nevruz ateşi etrafında halay çekilmesi ile sona erdi.

Çanakkale?de Ülkü Ocakları Derneği, Türk Eğitim Sen, Türkiye Kamu-Sen ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından ortaklaşa organize edilen Nevruz şenliği Cumhuriyet meydanında yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunması ile başlayan etkinlikte bir konuşma yapan Ülkü Ocakları Derneği Çanakkale Şube Başkanı Emrullah Töre, Nevruz ile ilgili kısa bilgi verdi. Yapılan konuşmanın ardından ise Nevruz ateşi yakılarak üzerinden atlandı. Demir dövme, tuza etmek banma ve yeşil soğan ikramının dışında halay çekilmesi ile Nevruz kutlamaları sona erdi.

Etkinlik sonunda ise katılımcılara pilav ikram edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir