Çanakkale’de Nevruz Kutlamaları

20 Mart 2013

Çanakkale’de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından organize edilen ve Esenler Mahallesi’nde düzenlenen Nevruz kutlamalarına Çanakkale merkez ve ilçelerden vatandaşlar katıldı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen etkinlikte konuşan BDP Parti Meclis Üyesi Hüseyin Güngör; “Öcalan sadece Kürtlerin değil, Türkiye’deki bütün halkların temsilcisidir” dedi. Güngör, “Çanakkale Türkiye’nin batı yakasında değerli toprakları olan, çok önemli geçmişi olan bir coğrafya ama ne oldu? Dilimiz yasaklandı, inancımız yasaklandı, kimliğimiz yasaklandı. Parça parça edildi bu toplum. Her açıdan. Sadece Kürtler üzerinden söylemiyorum. Diğer kimlikler de. Bugün gelinen noktada artık bu politika, bu siyaset çökmüştür. Bizim yeni bir anlayışa, yeni bir siyasete ihtiyacımız vardır. Bu nedenle son yapılan barış çağrıları ya da müzakere süreçlerine biz bu gözle, bu kisveyle bakıyoruz ve çok değer atfediyoruz. Şunu da bekliyoruz; biz AK Parti’nin ne kadar samimi olduğu konusunda, açıkça söylemek gerekirse çok emin değiliz çünkü bizim Başbakan bir gün bir şey söyler, ertesi gün ona 180 derece başka bir şey söyler, üçüncü gün farklı bir şey söyler. Oslo görüşmelerinde de aynı şey yaşandı. Sonuçta masa terk edildi. Onun bütün sorumluluğu Kürt hareketinin üzerine bırakıldı. Bu defa öyle olmamasını umuyoruz. Onu cesaretli kılmak istiyoruz, ümitli olmak istiyoruz. Sayın Öcalan aslında sadece Kürtlerin temsilcisi değil, Türkiye’deki bütün halkların, hatta Orta Doğu’daki bütün halkların temsilcisi çünkü Kürt meselesi sadece Türkiye’yle sınırlı bir mesele değildir; bu topraklar içerisinde, bu sınırlar içerisinde hapsolmuş bir mesele değildir” dedi. Konuşmaların ardından vatandaşlar yakılan nevruz ateşinin etrafında türküler eşliğinde halay çekti. Kutlamalar olaysız şekilde son buldu.

Meydanda nevruz tepkisi
Öte yandan Esenler Mahallesinde BDP’nin yaptığı mitingi duyan Çanakkaleliler Cumhuriyet Meydanında buluştu. Sosyal medya aracılığı ile meydanda ellerinde Türk bayraklarıyla buluşan halk sloganlar atarak yürüyüş yapmak istedi. Polisin araya girmesiyle yaklaşık 100 kişilik grubun yürümesine izin verilmezken grup olaysız şekilde dağıldı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir