Çanakkale’de Polisten Eşcinsellere Fişleme İddiası

27 Şubat 2014

İddiaya göre Polis Çanakkale’de eşcinsel bir kadının internette yazdıkları üzerinden babaannesine gidip, “Kızınız ‘şey’ olmuş. Çanakkale’de kızınız gibi beş tane daha ‘şey’ var” dedi.

kaosgl.com’da Yıldız Tar’ın haberine göre polis, güvenlik sebebiyle ismini vermek istemeyen eşcinsel bir kadını ve sevgilisini telefon kayıtları ve yazdıkları üzerinden fişledi. Sevgilisinin babaannesine giderek, “Kızınız ‘şey’ olmuş” diyen polis, Çanakkale’de beş kişiyi daha fişlediklerini söyledi.

İnternette sansür ve gözetleme yasasının onaylanmasının hemen ardından gerçekleşen olayın detayları fişlemeye maruz kalan eşcinsel kadın tarafından KaosGL’de şöyle aktarılıyor:

“Üç polis memuru kız arkadaşımın Çanakkale’deki babaannesinin kapısını çalıyor. Babaanne kapıya çıkıp polislerle konuşmaya başlıyor. Polisler kız arkadaşımın orada olup olmadığını soruyor, babaannesi eğitim için başka bir şehirde olduğunu söylüyor. Polislerden biri “Çanakkalede kızınız gibi beş tane ‘şey’ var” diyor. Babaanne “Ne oluyor” diye sorduğunda polis “Kızınız kadınlarla ilgili şeyler yazıyor, şey olmuş sizin kızınız. Emir geldi hepsini soruşturacağız” diyor. Torununun eşcinsel olduğunu bilen babaanne durumu kurtarmak için, “Ben gerekeni yaparım, size iyi günler” diyip polisleri yolluyor. Babaanne kız arkadaşımı arıyor, “Kızım sakin ol şimdi. Eve üç polis geldi, sen birşeyler yazmışsın herhalde bir yerlere kendinle ilgili. Neyse dikkatli olun kızım. Kız arkadaşını da uyar dikkatli olun evladım” diyor. Kız arkadaşım arayıp ağlayarak durumu anlattı. Korktuğunu, bir süreliğine herşeyini kapattığını söylüyor. Beni uyarıyor, “Senin ailenin haberi yok ne olur dikkatli ol” diyor.”

“Bu görevi kötüye kullanmaktır!”
Polisin tavrını değerlendiren Kaos GL Hukuk Danışmanı Avukat Hayriye Kara durumu görevi kötüye kullanmak olarak değerlendirdi. Kara şöyle dedi:

“Soruşturma yapılabilmesi için ortada bir suç şüphesi olması gerekiyor. Hukuken ifade için çağırılabilir ancak biraz önce de belirttiğim için ortada bir suç şüphesi olması gerekiyor. Onun dışında polisin kişinin kendisine değil adreste karşısına çıkan kişiye bilgi vermesi de hukuka aykırı aslında bu yıldırma politikası, sonuç olarak soruşturma yapmak için adrese gidildiğinde, kişinin o adreste bulunmadığı tespit edilir, kızınız şey olmuş soruşturuyoruz denmez.
Aslında Türkiye’deki uygulamaya ve kolluğun tavrına baktığımızda, adrese gidip ‘kızınız şey olmuş’ denmesi için ortada resmi bir soruşturmanın da olmasına gerek yok, bu tavır aileleri kullanarak yıldırmak için yapılıyor ayrıca kapıya gelen polisin bireysel inisiyatifi bile olabilir. Bu açıkça görevi kötüye kullanmak. Ne yazık ki şikayetçi olunsa dahi cezasızlık her yerde olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor.”

[Kaynak: kaosgl.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir