Çanakkale’de Sahillerden Su Numunesi Alınıyor

24 Mayıs 2012

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, halkın yoğun olarak kullandığı plajlarda yüzme suyu kalitesini belirlemek için numune alma çalışmalarına başlayacak.

“Yüzme Suyu kalitesi Yönetmeliği” kapsamında yüzme alanlarındaki suların kalite kontrolünün sağlanması için yürütülecek çalışmalar, yüzme sezonu öncesi ilgili kurum temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından gerçekleştirilecek.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Yaz mevsiminin başlaması ile birlikte halkımız, ilimizin deniz kıyılarında bulunan plajlarında yüzmeye başlayacaklardır. “Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği” çerçevesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da 28 noktadan su numunesi alınacak. Alınan ilk deniz suyu numuneleri mavi bayrak izlemesi sebebiyle Ayvacık ilçemize ait olup, halk sağlığı laboratuarında yapılan analiz sonuçları uygun bulunmuştur” denildi.

15 günlük periyotlarla alınacak deniz suyu numunelerinin analiz sonuçlarının laboratuarca belirlenmesinin ardından kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi. Halk plajlarının yanı sıra, mavi bayrak almaya hak kazanan, Ayvacık sahil kıyısındaki 5 plajda bulunan 7 turistik tesisin de mavi bayrak kapsamında izlenmesine devam edileceği belirtildi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü, son olarak geçtiğimiz sene deniz sezonu sonunda, 29 Eylül 2011 tarihinde Çanakkalelilerin yoğun olarak kullandığı Güzelyalı’daki İntepe Gençlik Kampı, Dardanos Plajı, Kepez Halk Plajı ve yeni Kordon Halk Plajından numune almış, yapılan tetkikler sonunda 4 plaja da “temiz” raporu verilmişti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir