Çanakkale’de Şehir İskelesi Amatör Balıkçılara Açılamıyor

18 Eylül 2008

Çanakkale’de, 4 yıl önce gümrük sahası ilan edilip amatör balıkçılara kapatılan şehir merkezindeki iskelenin yeniden serbest hale getirilmesi için yapılan çalışmalardan olumlu sonuç alınamadığı açıklandı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 4 yıl önce yapılan bir çalışmayla şehir merkezindeki TDİ?ye ait iskelenin gümrük sahası ilan edilerek vatandaşların girişine yasaklandığını belirterek, ?Burası özellikle amatör balıkçıların uğrak yeriydi. İskeleye girişin yasaklanmasının ardından balıkçılar bu konudaki şikayetlerini bizlere bildirdiler. Yaklaşık 3 yıl önce de TDİ?ye ait iskelenin GESTAŞ?a devredilmesi için ilgili yerlere yazılı müracaatta bulunduk. Ancak maalesef bundan olumlu cevap alamadık. Bu yeri gerek devretmek, gerekse yeniden halkın kullanımına açma gibi niyetlerinin olmadığını görüyoruz. Deniz memleketi olan Çanakkale’de amatör balıkçıların artık balık tutamaz hale gelmeleri bizleri de üzüyor. Bu yere yılda 8-10 gemi yanaşıyor. Diğer günler ise hep boş duruyor. Burasının değerlendirilmesi lazım? dedi.

Başkan Gökhan, amatör balıkçılara bu yerin yeniden açılacağı konusunda söz verdiğini de belirterek, ?Buradan bütün vatandaşlarımızdan özür diliyordum. Bu konuda onlara söz vermiştim. Ancak bürokratik engeller yüzünden maalesef bu konuda yol alamadık. 4 yıldır amatör balıkçılar gümrük iskelesi önünde yaklaşık 70-80 metrelik bir yerde balık tutmaya çalışıyorlar. Deniz memleketi olan bir yerde bunu kabul etmemiz mümkün değil. Yine de bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ancak bu konudan pek umutlu değilim. Ulaştırma Bakanlığı?nın bu konuda gerekli oluru vermesi halinde bu iş çözülebilir? dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir