Çanakkale’de Sema-Semah Atölyesi Düzenlenecek

15 Ekim 2017
14:00 - 18:00
Ashtanga Yoga
Atölye

Çanakkale’de 15 Ekim 2017 Pazar günü Ashtanga Yoga Çanakkale’nin organizasyonuyla “Kalbin Dansı – Dönüş Ritüellerine Giriş Çemberi (Sema-Semah)” atölyesi düzenlenecek.

Eğitmen Alper Akçay rehberliğinde düzenlencek, 14:00 – 18:00 saatleri arasında 4 saat sürecek atölyeye katılım ücreti 100 TL. Ashtanga Yoga ile iletişim için: 0286 217 1819 – 0505 377 22 92

Ashtanga Yoga’nın atölye içeriğiyle ilgili bilgilendirmesi şöyle:

“Ey sevgi dairesinde dönenler, Allah’tan size esenlik size; Allah, duyuşlarınız da, niyetlerinizi de sağ esen etsin ve sizi, esenlikle, gerçek olan başlanıç noktasina ulaştırsın…”

Hareket ve dönme, varlıkların var olma sebeplerinin başında gelenidir. Sema ve Sima, sözlük anlamında işitmek, güzel ve iyi şöhreti dinlemeye, dinlerken vecde gelip harekette bulunmaya, kendinden geçmeye, oynayıp dönmeye denmiştir.Bu insanlık tarihi kadar eskidir ve bir tek topluma ait olmayıp tamamıyla insani bir gereksinim halidir.

PROGRAM
– Halka içinde gerçekleşen nefes, bırakma, teslimiyet, niyet ve denge çalışmaları
– Nefes, nefesi tanıma ve olduğu gibi gözlemleme, nefes – zihin bağlantısını hatırlama
– İç Gözlem, Dinleme, Meditasyon
– Sezgisel masaj, arşetipik – özsel hareketler, meridyen ve omurga egzersizler ile bütüncül yaklaşım
– Zikir, trans, sesin ve hareketin iyileştirici özelliklerinden faydalanma
– Beraber ilahiler, nefesler söyleme
– Dönüş ayini, ritüeli üzerine yukarıda bahsi geçen alanlardan gurubun ihtiyacına göre çalışmanın beraberce inşa edilmesi.
– Sohbet ve paylaşım

> Atölyemiz halka şeklinde yapılan ritüellerden referanslarla araştırmaya ve içimizdeki bu sezgisel bilgileri hatırlamaya bir davettir. Katılımcıya dönüş ayinsel hareketlerine dair temel bilgi ve pratikleri vermeyi hedefler. Ortak niyetimizi koyarak açtığımız bu alanda nefesimizi tanıyor, rahatlatıyor ve toprak – gök arasına konumlanan insanın nefesini güçendirerek geçebildiği trans hallerini deneyimleyebiliyoruz.
> Sezgisel masaj, arşetipik -özsel hareketler, omurga egzersizleri ile bedeni önceden hazırlıyoruz. Dünyanın bedeni- enerji alanı ve bunun insan bedenindeki enerji akışını sağlayan meridyenler ile kurduğu bağ ile ilgili egzersizler, doğadaki enerjiler ve evrensel enerji yasaları çalşma alanımıza dahil oluyor. Alevi – bektaşi semah halakalarının temel dinamiklerinden, Orta Asya ve diğer şamanik kültürlerden gelip içimizden doğan bilgilerden faydalanıyoruz.Mevlevi Sema’nın temel pratiklerini öğreniyoruz.
> Atölyemizin amacı kalbimizle görmeyi, duymayı, hissetmeyi anımsamak, bu çalışma niyetiyle buluşan katılımcıların öz değerlerini birbirine hatırlatabilmesi ve yaradanla olan bütünleşmeyi dönüş ritüelleri içerisinde ifade etmektir.

Atölyemize yardımcı eğitmen olarak ilk kez Sinem Beykurt katılacaktır. İlahiler ve bendiri ile bize destek verecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir