Çanakkale’de “Tahta Baskı ve Vitray” Sergisi Açıldı

20 Şubat 2010

Eğitim Araştırmaları Birliği Derneği’nin (EAB) katkılarıyla düzenlenen “Tahta Baskı ve Vitray” sergisinin açılışı Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları sanatçısı Handan Cengiz’in, 33 vitray ve 150 ye yakın tahta baskı çalışmalarından oluşan serginin açılışında bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdür yardımcısı Özcan Alarslan, sanatçıyı bu önemli sanat dallarında göstermiş olduğu başarılı çalışmalarından dolayı kutlayarak tebrik etti. Ardından söz alan sanatçı Handan Cengiz, 20 yıldır bu sanat dalıyla uğraştığını ifade ederek “Bu Çanakkale merkezde açmış olduğum ilk karma sergim. Burada yaklaşık 7 yıllık çalışmalarımın sonucunda ortaya çıkan eserlerim sergide yer alıyor. Tahta baskı ve vitray sanatını yaşatmak için elimden geleni yapıyorum. 2005 yılından bu yana bu sanat dalındaki çalışmalarımı Çanakkale’de sürdürüyorum. 2007 yılında da bakanlık sanatçısı kimliğini aldım. Halk Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı Elder Derneğinde 13 öğrenciyle çalışıyor ve onlara bu sanat dalında öğretmenlik yapıyorum. Mayıs ayında da bu öğrencilerimin çalıştığı eserler halk eğitim sergisinde yer alacak” dedi.

Sanatçı Cengiz’in konuşmasının ardından söz alan Profesör Doktor Dinçay Köksal ise eserleri beğeni ile izlediklerini belirterek, “Bizim amacımız unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarımızı gün yüzüne çıkartarak unutturmamak. Bu konuda her zaman böyle değerli sanatçılarımızın yanında yer almaya, destek vermeye gayret ediyoruz. Kendisini bir kez daha huzurlarınızda bu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından birbirinden güzel eserlerin oluşturduğu sergiyi gezen konuklara Handan Cengiz çalışmalar hakkında bilgiler vererek tanıtım yaptı.

28 Şubat Pazar gününe kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak sergiye Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Muharrem Erkek, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Dinçay Köksal, İl Kültür Ve Turizm Müdür Vekili ve Yardımcısı Özcan Alarslan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamit Saygılı, Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal, sivil toplum kuruluşları ve birçok sanatsever katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir