Çanakkale’de Taraf Gazetesi Yazarı Roni Margulies’e Boyalı ve Yumurtalı Saldırı

11 Aralık 2010

Çanakkale’de İnsan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Çok Kültürlülük Perspektifinde Barışın Dilini Kurmak” konulu panelde, Taraf Gazetesi yazarı Roni Margulies boyalı ve yumurtalı saldırıya uğradı.

İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi tarafından Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü yapan eski CHP Çanakkale milletvekili İsmail Özay, ilk olarak konuşmacıları tanıttı. Ardından konuşmasına başlamak için ayağa kalkan Taraf gazetesi yazarı Roni Margulies’e tepki gösteren bir öğrenci, geçen hafta İstanbul’da yaşanan olayları öne sürüp, “Burada barıştan söz edemezsiniz” diyerek cebinde bulunan boyalarla yumurtaları üzerine fırlattı. Bu sırada salonun çeşitli bölgelerine dağılan bazı protestocu öğrenciler de sahneye mavi boya ve yumurta attı. Roni Margulies’in elleri ve üzeri boya içinde kalırken, bu sırada protestocu gence tepki gösteren bazı öğrenciler de şahsı tokatlayıp salonun üst kesiminden aşağıya attı.

Protesto olayının ardından duruma müdahale eden eski CHP Çanakkale milletvekili İsmail Özay gençleri sakin olmaya davet ederken, bazı konuşmacıların da Kürtçe yaptığı anonslar dikkat çekti. Emniyet birimlerinin devreye girmesiyle salondan çıkarılmak istenen protestocu öğrenciler gitmekte direnince kargaşa yaşandı.

Protestocu öğrencilerin dışarıya çıkarılmasının ardından üzeri boya içinde kalan yazar Roni Margulies, kazağını çıkardıktan sonra konuşmasını yaptı. Konuşmasında Kürtlerin olması sebebiyle bu tür toplantıların yapıldığını belirterek, “Eğer Kürtler olmasaydı bu toplantılar yapılamazdı” dedi.

Panelde ayrıca Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, İnsan Hakları Savunucusu Kostas Argaliotis, eski Batı Trakya milletvekili Mustafa Mustafa da birer konuşma yaparken, emniyet birimleri salon etrafında güvenlik önlemi aldı.

İHA

Yorumlar...
  • elevation
    31/01/2011 06:46

    nedense taraf gazetesi ile vakit gazetesi arasında hep bir ilişki seziyorum kafamda. ikisini birbirinden ayıran tek nokta, din olsa gerek.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir