Çanakkale’de Tarihi Savaş Topuna Dantel ‘Barış Örtüsü’

01 Ekim 2014

Çanakkale 4. Uluslararası Bienali kapsamında Belediye Sosyal Yaşam Evleri’nde bir araya gelen kadınlar, 7×4 metre uzunluğundaki beyaz ekleme dantellerden oluşan Barış Örtüsü’nü şehir merkezinde sergilenen tarihi topun üzerine örterek önce “Barış” dediler.

Çanakkale Esenler, Barbaros ve Troia Sosyal Yaşam Evleri üyesi toplam 214 kadın, aylar süren çalışmalar sonrasında beyaz el işlemeli dantellerden oluşan toplam 7×4 metre uzunluğunda bir örtü meydana getirdi. ‘Savaşın Sonunu Yalnız Ölüler Görür’ temalı 4’ncü Uluslararası Çanakkale Bienali’ne “Barış Örtüsü” ile katılım gösteren kadınlar, bugün Demircioğlu Caddesi’nde sergilenen tarihi topun önünde toplanarak bir etkinlik gerçekleştirdi. Burada Barış Kadınları adına konuşan Serpil Seyhan Gürbüz, Çanakkale’nin adının artık barışla anılmasını istediğini söyledi. Bienal’e Sosyal Hizmet Uzmanları Hatice Okyar İğli öncülüğünde hazırlanan kadınlar etkinlik hakkında ayrıca şunları belirttiler;

“11 hafta önce Esenler, Barbaros ve Troia Sosyal Yaşam Evleri kadınlarının öncülüğünde, ‘Barış Örtüsü’ çalışmalarına başladı. Barışı temsil eden, bizi kirli savaştan koruyan kocaman beyaz bir örtü yaptık. Kentte savaşı değil barışı örerek yüreklerimizin ve ellerimizin, vicdanımız kadar temiz olduğunu anlatmak istedik. Beyazı dantel edip, imeceyle, her birimiz bir ucundan tutup, barış içinde ve atölyelerde barışı konuşa konuşa, öğrene öğrene, birlikte bu örtüyü örttük. Çocuklarımızın savaşmasını, erkeklerin masalarda savaşı konuşmasını durdurmak için savaşı temsil eden bu topun üzerini örterek barışa herkesin dikkatini çekmek istedik”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir