Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale’de “Troia Yolu” Projesi

Çanakkale’de “Troia Yolu” Projesi

Tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim birimi olan Çanakkale’de Troia Antik kenti bölgesinde Türkiye’de trend olan Likya Yolu ve Hitit Yolu gibi “Troia Yolu” oluşturulacağı açıklandı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Troia Antik Kenti’nin dünyanın en fazla adı bilinen marka değerlerinden birisi olduğunu belirterek, “Burada yapılacak müze dünya çapında ses getirecek. Fakat artık biz Troia’ya sadece kazı alanı olarak bakmayacağız. Troia ve ovasının her bir alanı ayrı bir öneme sahip. İçinde bir çok tümülüs, kuş türü, bitki çeşidi, 1. Dünya Savaşı’nın geçtiği alanlar var. Örneğin Orhaniye Tabyası, Tarihi Osmanlı Mezarlığı gibi. Şimdi unutulmaya yüz tutmuş bu mezarlığı Kalkınma Ajansı ile birlikte düzenliyoruz ve turizme açacağız. Troia Ovasının içinde son dönemlerde Türkiye’de trend olan Likya Yolu, Hitit Yolu gibi Troia Yolu oluşturacağız. Bu yol sayesinde bölgede turizmin daha da hareketleneceğine inanıyorum. Ayrıca Troia Antik kentinin yer aldığı Tevfikiye Köyü’nde yine Kalkınma Ajansı ile birlikte muhtarlık karavanların kalacağı özel bir mekan oluşturuyor. Yine bisikletlilerin de Troia’da rahat gezebilmeleri için bölgede düzenlemeler yapılacak” dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir