Çanakkale’de 116. Er Eğitim Alayı’nda vatani görevlerini yapan 1990-4 tertip 3 bin er yemin ederek usta asker olurken, töreni izleyen aileleri de sevinç gözyaşı döktü.

Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen tören, sancağın yerini alması ve Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu’nun birlikleri selamlaması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Çanakkale 116. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Aytekin bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmadan sonra 3 bin Mehmetçik törenle yemin etti. Asker ailelerinin duygusal anlar yaşadığı yemin töreni sırasında bazı aileler gözyaşlarına hakim olamazken, okunan şiirlerde gözyaşları da sel oldu.Törenin ardından çarşı iznine çıkan askerler aileleri ile hasret giderdi.

Yemin törenine Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ile protokol üyeleri ve askeri mülki erkan katıldı.

İHA