Çanakkale’de Zafer Haftası Törenleri Başladı

Çanakkale’de Zafer Haftası Törenleri Başladı
12 Mart 2010

Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitler Günü kutlamaları, Çimenlik Kalesi’nde yapılan törenle başladı.

Törenden önce başlayan sağanak yağmur, askerler ve öğrencilerle protokol mensuplarına zor anlar yaşattı.

Her yıl Çimenlik Kalesi önünde yapılan Zafer Haftası kutlama programı öncesi bölgeye gelen protokol mensupları, öğrenciler ve askeri yetkililer, törenin başlamasına 3 dakika kala aniden yağmurun bastırmasıyla ne yapacaklarını şaşırdı. Yağmurun hızını artırması üzerine tören kapalı alana alındı.

Burada bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Çanakkale Savaşı’nın önemine işaret ederek, “Türkler için tarihin sona erdiğini düşünenler, 18 Mart Deniz Zaferi ve Gelibolu Yarımadası’nın kahramanca savunulmasından sonra, yeni bir dirilişin mümkün olduğunu anlamışlardır. Aradan geçen bunca zamana rağmen Gelibolu Yarımadası tepelerinde, Çanakkale sahillerinde her dolaştığımızda, o günleri hissediyor, heyecan duyuyoruz. ‘Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ gerçeğini bir kez daha hatırlıyoruz. Bir kez daha bu toprakların sahibi, bu milletin ferdi olmanın gururunu yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi milletimize tekrar güven duygusu aşılamış, vatan için el ele verdiğimiz takdirde her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğimizi ispatlamıştır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Hakkari Şemdinli Aktütün Karakolu’nda terhisine 1 gün kala şehit olan Hüseyin Ay’ın babası Recep Ay ile gazi Yaşar Çelikkol’a övünç madalyaları ile beratları verildi.

Törene Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Boğaz ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Kıdemli Albay Can Uzunsoy, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç ile gaziler, protokol mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Zafer Haftası kutlamaları, 13 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Zafer Koşusu ile devam edecek. Koşu 18 Mart Perşembe günü Ankara’da sona erecek. Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında Anafartalar Kapalı Yüzme Havuzu’nda “18 Mart Deniz Zaferi Yüzme Yarışmaları”, “18 Mart Deniz Zaferi Badminton Turnuvası”, “18 Mart Deniz Zaferi İkili Biriç Turnuvası”, ile “Gelibolu’da “Okçuluk 18 Mart Şehitleri Anma Turnuvası” gerçekleştirilecek. 14 Mart Pazar günü de Çanakkale Zaferi’nin 95. yılı anısına Alman torpido botuna anı dalışı yapılacak. 15 Mart Pazartesi günü Güzelyalı Sporcu Merkezi’nde 18 Mart Deniz İzci Kampı başlayacak. Aynı gün Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü içinde deniz savaşları komuta ve gözetleme merkezinin açılışı yapılıp şehitler anısına fidan dikimi yapılacak. 16 Mart günü saat 10.00’da Kumkale Şehitliği’nde 13. Ergin İzci yürüyüşü düzenlenecek. Aynı gün saat 11.00’de ise Belediye Sosyal Tesislerinde “Kuşbaşı Türkiye Manzaraları” konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapılacak. Aynı günkü etkinlikler, “95. Yıl Gösterisi Uçuşu”, “Çanakkale Ruhu ve Türkiye” konulu konferans, “Şehit Mehmetçik Mektupları ve Çanakkale Savaşları Pul Sergisi”, Mehmet Emin Laga Çanakkale Savaşları Resim Sergisi”, piyano resitali ve Çanakkale Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun kahramanlık türkülerini sunacağı konser ile sona erecek. 17 Mart Çarşamba günkü program ise Kabatepe Orman Kampında “Çanakkale Deniz Zaferi İzcilik Kampı”nın toplanması, Kazdağları’na anma tırmanışı, Çanakkale semalarında 95. yıl halk uçuşu ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı gemilerin halkın ziyarete açılması ile devam edecek.

18 Mart Günü yapılacak törenler ise, il merkeziyle Gelibolu Tarihi Milli Parkı’nda gerçekleştirilecek. Sabah Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasının ardından saat 10.00’da 18 Mart Stadyumu’ndaki kutlama törenleri başlayacak. Mehteran bölüğünün gösterisinin ardından günün anlam ve önemine ait konuşmalar yapılıp şiirler okunacak. Resmi geçitle program sona erecek. İl merkezindeki törenlerin ardından Şehitler Abidesi’nde ikinci bir tören düzenlenecek. Şehitlikte saat 13.30’da başlayacak ikinci törende ise günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacak. Tören, Türk Yıldızları Akrotim Filosu’nun gösteri uçuşu ile sona erecek. Törenlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda bakan da katılacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir