Çanakkale’den “Silahlar Sussun,Ölümler Son Bulsun” Çağrısı!

11 Ocak 2016

Çanakkale’de vicdan hareketi başlatan “Beyaz İnisiyatif” grubu, beyaz atkılarını bağlayarak barış çağrısında bulundular. Artık ölümlerin son bulmasını isteyen ve kendilerine yurttaş inisiyatifi diyen kişiler, ilk hedeflerinin ölümlerin bir an önce son bulmasından yana olduklarını belirttiler.

Bundan 100 yıl önce dünyanın en kanlı savaşlarından birine ev sahipliği yapan Çanakkale, Türkiye’ye barış çağrısında bulunuyor. Hafta sonu Yalı Hanı’nda toplanan ve boyunlarına beyaz atkı bağlayan yaklaşık 35 kişiden oluşan “Beyaz İnisiyatif” grubu üyeleri, bir video çekerek Çanakkale’den başlattıkları vicdan hareketine dikkat çekmek istiyorlar. Savaşın ve ölümlerin son bulmasını isteyen grup üyeleri, video çekimlerinde ise ilk olarak Türkiye’ye barış çağrısında bulundular.

“SİLAHLAR SUSSUN, ÖLÜMLER SON BULSUN, DERHAL ATEŞKES!”

Video çekimleri sırasında “Beyaz İnisiyatif” grubu adına konuşma yapan Hatice Okyar İğli, ortak vicdanı temsilen seslerini duyurmak için burada olduklarını belirterek şu çağrıda bulundu:

1

“Beyaz Giy, Beyaz Bağla, Beyaz As, Beyaza Bürün”
Neredeysen Orada, Kime Değiyorsan Onunla!
Çanakkale’den bütün Türkiye’ye sesleniyoruz: Koşar adım iç savaşa gidiyoruz, farkında mıyız?
Vatanın bölünmesinden kaygı duyanlara sesleniyoruz: Vatan bölünüyor, yürekler bölünüyor, farkında mıyız?
Savaş kararı alanlara sesleniyoruz: Kan-ölüm-yıkım üzerine iktidar kurulmaz.
Bir durun, bir görün, bir anlayın; savaş kararınız kurşun olup, bomba olup, ateş olup insanları öldürüyor, doğayı, tarihi, kültürleri, insanlık mirasını, dostluğu, kardeşliği yıkıyor; farkında mıyız?
Ortak vicdanı temsilen sesimizi duyurmak için buradayız: Eller tetikten çekilsin, silahlar susturulsun, ölmeye öldürmeye son verilsin.
Silahlar konuşursa söz biter; diyalog kanalları acilen açılsın, Meclis sürece dâhil edilsin, demokratik ortamda oturup konuşulsun.
Aslolan ölüm değil hayattır; aslolan insandır, insanın özgürlüğü, insanın mutluluğudur.
Artık yeter! Çocuklarımızı kurban etmeyin, bizleri kurban etmeyin; geleceğimizi, bin yıllık biraradalığımızı kurban etmeyin.
Yarın çok geç olacak, farkında mısınız?”

3
“Beyaz Ateşkestir, Barıştır”

Beyaz İnisiyatif hakkında bilgi veren ve grup üyeleri arasında yer alan Hasan Temel Turhanlı; ilk hedeflerinin “silahların biran önce susması, ölümlerin son bulması” olduğunu dile getirdi. Grubun tamamen bir yurttaş inisiyatifi olduğunu söyleyen Turhanlı; ” Beyaz İnisiyatif kendiliğinden oluşan ve bünyesinde hiçbir hiyerarşi yapı barındırmayan bir gruptur. Önceliklerimiz dediğimiz gibi; çocuk, kadın, asker ya da polis artık kimsenin ölmesini istemiyoruz. Ülkemizde ateşkes istiyoruz. Herkesin kararlarını demokratik bir biçimde verdiği bu kişiler ile, birçok siyasetçiyi, STK’ları gezeceğiz. Birçok kişi ile şuana kadar önemli görüşmeler yaptık. Bugün burada çekilen videoyu yakın zamanda ulusal bağlamda paylaşarak, vicdan hareketine daha fazla dikkat çekmek istiyoruz” dedi.
Beyaz İnisiyatif grubunun kullandığı beyaz atkılar ve “Beyaz Giy, Beyaz Bağla, Beyaz As, Beyaza Bürün” sloganını değerlendiren Turhanlı ayrıca: “Beyaz ateşkestir, barıştır. Beyaz bayrak sallayan bir insan vurulmaz. Kadınlar beyaz yemenilerini yere atınca silahlar susar. Bu bir ateşkes sembolüdür. Bizim paylaştığımız vicdan hareketi zaten bunu amaçlamaktadır” dedi.

2

Öte yandan video çekimlerine katılan “Barış” adlı bebeğin, şaşkın bir şekilde etrafa gülücükler dağıtması Yalı Hanı’nda anlamlı bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oldu.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir