Çanakkaleli Doktorlar Meslektaşlarına Destek Vermeye Gidiyor!

29 Eylül 2014

Sağlık Bakanlığı, 27 Ocak 2014 tarihinde “Hukuka aykırı yetkisiz ve kontrolsüz, revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaçları dışında faaliyet gösterdikleri” iddiasıyla Ankara Tabip Odası, Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile organlarında görev yapan hekimlerin görevine son verilmesi talebi ile dava açmıştı. Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı hekimler Ankara’daki meslektaşlarının yargılandığı bu davaya destek olmak için, ön inceleme duruşmasının yapılacağı 30 Eylül 2014 günü (yarın) saat 10.30’da Ankara Adliyesi’nde olacak. Bugün Ege ve Marmara Tabip Odalarıyla eş zamanlı olarak yapılan destek çağrısında, Çanakkale Tabip Odası da yer aldı.

“Halkın Doktorlarından Korkuyorlar!”
Bugün konuyla ilgili destek çağrısında bulunan Çanakkale Tabip Odası üyeleri, yarın Ankara’da yapılacak duruşmayla ilgili olarak aslında geçen yıl gerçekleşen Gezi Olayları’nın yargılanmaya çalışıldığını ifade etti. Meslektaşlarını Ankara Adliyesi’nde yalnız bırakmayacağını söyleyen Çanakkale Tabip Odası üyeleri yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ankara Tabip Odası ile, Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu Üyelerinin görevden alınması için Sağlık Bakanlığı mahkemeye gitmiştir.Gerekçe; Gezi sürecinde Tabip Odalarının yaptıkları! Ne yapmış Hekimler? Ne yapmış olabilirler? ” Hukuka aykırı olarak yetkisiz ve kontrolsüz revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaçları dışında faaliyet göstermişler”.
Gezi’yi Yargılamaya Çalışıyorlar.
Türkiye tarihinin en önemli kitlesel olaylarından biri olan gezi direnişinde , ülkemizin dört bir yanında milyonlarca kişi meydanlara çıkmış, hükümetin giderek yoğunlaşan baskı politikasına başkaldırmıştır. Hükümetin bu barışçıl gösterilere çok sert karşılık verdiğini de hepimiz gayet iyi hatırlıyoruz.
Hatırlıyoruz…
Maalesef; haziran direnişinin bilançosu ağır oldu. 2013 Haziran ayında yaşanan gezi parkı eylemlerinde, polis şiddeti ve kullanılan biber gazi sonucu yaşamını yitiren yurttaşlarımız oldu. Binlerce kişi yaralandı, bir çok sağlık sorunu yaşandı. Polisin mermi gibi kullandığı gaz fişekleriyle gözünü kaybedenler oldu. Gezi eylemlerinde sağlık sorunu yaşayanlar, sağlık hizmetlerine ulaşmak için büyük güçlük çektiler ve Sağlık Bakanlığı bu olağanüstü duruma rağmen sahada hizmet vermek için bir girişimde bile bulunmamıştır. Yaralananlara kısa sürede ulaşabilecek acil yardım ekipleri ihtiyaç olan alanlarda yeterli sayıda bulundurulmamıştır. 2013 Haziran ayında kelimenin tam anlamıyla bir büyük halk sağlığı sorunu yaşandı. Sağlık Bakanı, bu tabloyu seyretti. Bakanlık milyonlarca insanın sağlığını tehdit eden biber gazının, hukuka aykırı bir şekilde kullanılmasını engellemek, toplum sağlığını korumak için kılını dahi kıpırdatmadı.
İşte bu olağandışı ortamda, halka fedakarlık ve feragatle hizmeti görev bilen hekimler, tıp öğrencileri, diş hekimleri, eczacılar, tüm sağlık çalışanları sokaklara çıkıp ihtiyacı olan herkesin yardımına koştular.
“İhtiyacı olan herkesin”. Yasayla kendilerine halkın sağlığını korumak görevi verilmiş olan Tabip Odaları, bütün bu gönüllü çabayı koordine ederek, hasta ve yaralılara daha hızlı ve etkili müdahale edilmesini yardımcı oldu.
Hekim, sağlıkçı olmaya gerek yok!
İnsan olmak yeterdi, o şartlarda yardıma koşmaya. İşte hekimler, bunu yaptı. Biz siz hepimiz, Sağlık Bakanlığı’nın açtığı bu davaların siyasi davalar olduğunu biliyoruz. Çünkü, hükümetin kendisine muhalif gördüğü hiçbir şeye tahammülü yok. Çünkü hükümet demokratik tepkilere katlanamıyor. Hekimler, camide, sokakta, hastanede, nerede ihtiyaç varsa oradadır. Bizler, meslek onuru ve insanlık değerlerine uygun davranışları nedeni ile, baskıya uğrayan haklarında dava açılan hekimlerimizi yalnız bırakmayacağız. Hasta ve yaralı tedavi etti diye, hekimler yargılanamaz. Çünkü hekimlik yargılanamaz! Hekimliğimiz yargılanamaz! Bizler bu davaya müdahiliz ve yaşananlara tanığız. Duruşma günü, yani yarın saat 9:30 da Ankara Adliyesindeyiz. Hekimlere ve Hekimliğe dokunmayın diye. Bu Basın açıklaması Ege ve Marmara Tabip Odalarıyla eş zamanlı yapılmış olup destek veren odalar:
Aydın Tabip Odası, Balıkesir Tabip Odası,Çanakkale Tabip Odası,Çanakkale Ses Şubesi, Denizli Tabip Odası, Kocaeli Tabip Odası, Manisa Tabip Odası, Muğla Tabip Odası, Tekirdağ Tabip Odası, Uşak Tabip Odası. Herkese bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederiz.”

#HekimligeDokunma, #DirenDoktor
Sağlık Bakanlığı’nın talebi ile açılan davalar sonrasında sosyal medyada başlatılan #HekimligeDokunma, #DirenDoktor kampanyası ise hala devam ediyor. Çanakkale Tabip Odası ise bu kampanyaya sahile yazdığı “Hekimliğime Dokunma” sloganı ile destek vermişti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir