Çanakkaleli Emekliden ‘Akıllı Klozet’

01 Haziran 2009

Çanakkaleli emekli radyo tamircisi İsmail Yılmaz, yaklaşık 8 aylık uğraşının sonunda, vücudu ve kendi sistemini temizleyebilen klozet projesi geliştirdi. Yılmaz’ın ”Akıllı Klozet” adını verdiği projesi, Kocaeli’de düzenlenen Uluslararası Buluş Yarışması’nda mansiyon ödülü kazandı.

Yılmaz (72), yaklaşık 50 yıl elektrik ve elektronikle uğraştığını, bu sektörde İstanbul’da bazı şirketlerde görev aldığını, meslek yaşantısının son 21 yılını ise radyo tamirciliğiyle geçirdiğini, daha sonra da emekliye ayrıldığını söyledi. Emekli olduktan sonra elektronikle ilgili projelerine daha fazla zaman ayırdığını, böylelikle orijinal çalışmalar ortaya çıkardığını ifade eden Yılmaz, en son projesine ise ”Akıllı Klozet” adını verdiğini bildirdi.

Yılmaz, bu projesinin yalnız sağlıklı kişilere hizmet vermekle kalmadığını, engelliler ile klozetin üzerine oturabilen herkesin sistemi rahatlıkla kullanabildiğini belirtti. Sistemin işleyişinin çok basit olduğunu söyleyen Yılmaz, projesini ana hatlarıyla şöyle anlattı:

”Tuvalete giren bir kişi, ihtiyacını giderdikten sonra hemen klozetin yanında bulunan butona basacak. Bu elektronik komutla sabunlu su, motopompun tazyikiyle fıskiyeden fışkırarak temizlenmeyi sağlayacak. Bu işlemin ardından diğer bir motopomp temiz suyla durulama görevi yapacak. Kişisel temizlik işleminin tamamlanmasının ardından, fan yardımıyla kuruluma sistemi devreye girecek. Kişisel işlemlerin tamamlanmasının ardından klozet yine sabunlu ve temiz suyla kendi hijyenini sağlayacak. Yaklaşık 30 saniye sürecek işlemlerde el kesinlikle vücuda değmeyecek.”

Yılmaz, projesi için patent başvuru yaptığını, sonucun eline ulaşmasının ardından ekonomik durumuna göre klozeti kendisinin oluşturacağını, bunu gerçekleştirememesi halinde ise bir şirketle anlaşma yolunu arayacağını bildirdi. Projesini geçen ay Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü ile Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen ”Uluslararası Buluş Yarışması”na gönderdiğini ifade eden Yılmaz, çalışmasının bu yarışmada mansiyon ödülü kazandığını kaydetti.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Gazeteport]

Yorumlar...
  • koray candemir
    21/07/2010 23:56

    abi yemin ediyorum bunu ben düşündüm ama sen benden cabuk davranmışşın helal olsun ancak benim düşündügüm birazcık daha farklıydı yinede ugraşacam bakalım insanlar alay eder benimle diye kimseye söyleyemedim taki kafama koydum internete şöle bi bakayım dedim millet bizden önce yapmış japonlar bile ugraşmış biz başka şeylerle ugraşacaz demekki bu konularda yani icat yapmakla ilgilenenler varsa bana yardımcı olucak görüşmek isterim abi helal olsun tekrar başarılar dilerim

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir