“Çanakkale’nin Dünü Bugünü” Kitabının Tanıtımı Yapıldı

03 Ekim 2013

Tarih Araştırmacısı Ahmet Uslu, 4 yıl süren çalışmaları sonunda tamamlayarak baskısını yaptırdığı “Çanakkale’nin Dünü Bugünü” isimli kitabının tanıtımını yaptı.

Truva Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında kitap ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarih Araştırmacısı Ahmet Uslu, “Bir milletin şeref defteri vardır. Türk milletinin de şeref defterlerinin ana sayfalarından bir tanesi de Çanakkale’dir. 30 yıldır Çanakkale’de Çanakkale savaş malzemeleri, Çanakkale seramikleri ve Çanakkale tuğlalarını toplayarak ilimizin sosyal ve kültürel hayatına hizmet ediyorum. Bu hizmeti Türkiye genelinde il il, ilçe ilçe dolaşarak Çanakkale’yi, Çanakkale ruhunu, Mustafa Kemal’i Seyit Onbaşı’yı, Yahya Çavuş’u Anadolu’da anlatıyorum ve anlatmaya da devam edeceğim. Bu anlatımlarımız sırasında da Çanakkale’yi anlatacak neşriyat ihtiyacı olarak kitaplar yayınlamaya başladım. Bunlardan birisi de basımını yeni tamamladığım ‘Çanakkale’nin Dünü Bugünü’ isimli kitabım oldu. 4 yıllık emeğin eseri olarak binlerce fotoğrafı tarayarak dünyada bir trend olan ‘Çanakkale’nin Dünü Bugünü’ isimli kitabımı, yani ‘Gelibolu Yarımadası’nın Dünü ve Bugünü’ kitabını yaklaşık 40 adet yeni fotoğrafla hazırladım. Amacım Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü olan 2015 yılında bütün dünyanın gözünün üzerinde olacağı Çanakkale’ye gelecek olan yabancı misafirlerimize Çanakkale’den yapılmış Türkçe ve İngilizce bir kitabı sunabilmekti. ‘Çanakkale Seddülbahir Özel Müzesi’ olarak 2015’e hazır olduğumuzu böylece göstermiş oldum. Bunu da başardığım için çok mutluyum” dedi.

Ahmet Uslu, 232 sayfadan oluşan kitabın ilk 20 sayfasının Türkçe ve İngilizce olarak savaşın genel anlatımından oluştuğunu da belirterek; “Diğer sayfalarda ise yaklaşık 180 adet 1915 yılına ait fotoğrafı bugünkü fotoğraflarla karşılaştırarak, bazı yerde alt alta, bazı yerlerde de birbirinin içine giydirerek altlarında Türkçe İngilizce açıklamaları ile yayınladık. Bu fotoğrafların büyük çoğunluğu ise bugüne kadar görülmemiş fotoğraflardan oluşuyor. İlk etapta kitaptan 5 bin adet baskı yaptık. Tanesini de 28 TL’den satışa sunuyoruz. Satışını ise kendi özel müzemizde ve Türkiye genelinde gezen gezici müzemizde yapıyoruz. Bunun dışında ise bir satışımız bulunmuyor” dedi.

[Kaynak: canakkaletravel.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir