Çanakkale’nin Kuşları Sergilendi

06 Aralık 2019

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen “Çanakkale’nin Kuşları” isimli fotoğraf sergisi Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde açıldı.

Çanakkale semalarında kanat çırpan kuş türleri, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların makineleri ile ölümsüzleştirildi. “Çanakkale’nin Kuşları” isimli fotoğraf sergisi geçtiğimiz gün Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergiye Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Uysal ve çok sayıda kentli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Uysal, Çanakkale’nin kuşlarının bize sağladığı faydalarına değinerek türleri hakkında bilgiler verdi. Uysal, konuşmasında şunları ifade etti:

“316 FARKLI KUŞ TÜRÜ KAYDETTİK”
“Sergimizde bulunan bütün fotoğraflar Çanakkale’de çekilmiş fotoğraflar ve aslında yaşadığımız bu ekosistemin, paylaştığımız dostlarımız olarak onlara biz hitap ediyoruz. Bizler Çanakkale’nin vatandaşları olarak Çanakkale’ye geldiğimizde yaşanacak ve mükemmel bir şehir derken, kuşlar da aynı şekilde Çanakkale’nin mükemmel bir yer olduğunu kanaat getirmişler ki oldukça yüksek sayıda bir kuş çeşitliliğimiz ve popülasyonumuz var. Türkiye’de gözlemlenen kuş türü sayısının yüzde 70’i Çanakkale’de gözlemlendi. Şuana kadar hesaplamalarımızda 316 kadar farklı kuş türü kaydettik. Madde döngülerinde kattıkları katkı, siyahi zararlı olarak tabir ettiğimiz böceklerin popülasyonlarını dengede tuttuğu, görselleriyle insanoğluna kattıkları bunlar insanoğluna sağladıkları faydalarından bazılarıdır.’’

“HALK BAHÇEMİZDE 98 KUŞ TÜRÜ VAR”
Öte yandan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da konuşmasında; “Halk bahçemizde 98 kuş türü tespit edildi. 98 tane kuş 90’a düşmemeli. Hatta daha fazla yuva yapması için fırsat olsun. Üniversitemizin bu alanda öğrencilerimizin, toplumuzun bu şekilde bilinçlenmesi çok önemli. Çanakkale’mizin doğasını ekolojik yapısını sürdürmemiz çok önemli onun için mücadele ediyoruz. Herkes de bu mücadelemize yüzde 90 katılım sağlıyor’’ dedi. Fotoğraf sergisi 5-17 Aralık tarihleri arasında sergilenmeye devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir