Çanakkale’nin Savaş Dışı Anıları Konuşuldu

29 Nisan 2014

Çanakkale Belediyesi’nin kültür etkinlikleri kapsamında 26 Nisan Cumartesi günü, Doç. Dr. Zeynep Suda Güler’in sunumuyla, ‘Çanakkale’den Savaş Dışı Anılar’ konulu söyleşi etkinliği gerçekleşti.

Seramik Müzesi’nde düzenlenen söyleşide kent ve ülke tarihini derinden etkileyen Çanakkale Savaşları’nı baz alarak, kent ve insanların gündelik yaşamına ilişkin bilgileri derlemeyi hedeflediğini söyleyen Güler, kentin savaşlarıyla bilindiğini söylerken, “Bu kent savaşlarla meşhur. Oysa biz Çanakkaleliler biliyoruz ki, bu savaşların öncesinde burada bir hayat vardı. Burada yaşayan insanlar vardı. Bu insanlar savaş döneminde de burada yaşadılar. Ama savaşın dışındaki şeylere de vurgu yapmak için böyle bir çalışma yapmak istedim. Çanakkale’de yaşayan insanların ilk paylaştığı şey savaşa dair anılar oluyor. Fakat bu anılar her zaman büyük savaş anlatısı şeklinde gerçekleşmiyor. Çünkü sıradan insanlar savaşı başka türlü yaşıyorlar. Sıradan insanlar bu savaşlarda ölüyorlar, hastalanıyorlar ya da mal ve mülklerini kaybediyorlar” diye konuştu.

Güler, kentin savaş anıları dışında gündelik kent yaşamı hakkında bilgilere ulaşmak adına Çanakkalelilerle görüşmeler yaptığını belirterek, “Çanakkale’deki büyüklerimizle bir dizi görüşme yaptım. Bu görüşmeler sözlü tarih çalışması şeklinde oldu. Yaşam öykülerini anlatmalarını istedim. Yaklaşık 50 kişi ile görüştüm. Ve bu noktada yaşı büyük insanlarla görüşmeye özen gösterdim. Bu çalışmalar sırasında Çanakkale’nin bir çok eski fotoğrafı elime geçti. Çanakkale fotoğraflarının dışında insanların gündelik hayatları ve anılarıyla ilgili fotoğraflar da var. Bu fotoğraflar da bize güçlü bir sivil tarih imkanı sunuyor” dedi.

Güler, çalışması sırasında derlediği fotoğrafları katılımcılarla paylaşarak, savaşın izlerinin hissedildiği kentte, insanların gündelik yaşamı, anıları ve kentin gelişimine yönelik bilgileri karşılıklı sohbet eşliğinde aktardı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir