Çanakkale’nin TKDK Destekli İlk Mezbahası

31 Temmuz 2015

Çanakkale’nin Ezine ilçesi Pınarbaşı köyünde, hibe desteklerinden yararlanarak kesimhane yapmak üzere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvuran Gündoğdular Pomet Kesimhane İşletmesi faaliyete başladı. 750 metrekarelik kapalı alana sahip olan Avrupa Birliği standartlarındaki mezbaha; günlük 49 büyükbaş ve 250 küçükbaş hayvan kesimi gerçekleştirecek kapasiteye sahip.
Yatırımcılarla bir araya gelerek proje hakkında konuşan TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan: “TKDK desteğiyle hayata geçirilen bu proje, ilimizde desteklediğimiz ilk kesimhane projesi olması sebebiyle bizler için büyük bir gurur vesilesi. Bu modern işletmenin diğer işletmelerimize de örnek olacak şekilde AB standartlarında faaliyetlerini sürdürmesi hem markalaşma yolunda çok önemli bir adım hem de tüketicilerimiz açısından çok önemli bir adımdır. Tamamen hijyenik bir ortamda üretimini sürdüren Gündoğdular Pomet Kesimhanesi yaptığı bu yatırımla, sektör ve nihai tüketici nezdinde marka değerini çok ileriye taşımıştır. İşletmeler, ürün ve hizmetlerini modern teknolojik yatırımlarla desteklemez, tüketici sağlığına ve hayvan refahına gerekli önemi vermez ise tek başına pazarlama faaliyeti marka yaratmak için yetmez. Biz TKDK olarak verdiğimiz desteklerle, ilin sadece ekonomisine katkı sağlamıyor ya da orada istihdam yaratmıyoruz. Biz aynı zamanda markalaşmaya önem veren, AB standartlarında hijyenik tesisler kurarak tüketici sağlığına verdiğimiz önemi de gösteriyoruz…” dedi.
İşletmenin sorumlu yöneticisi Uzman Veteriner Hekim Yusuf Eroğlu ise Çanakkale’nin belediye mezbahasının kapatılmasının ardından kesimhanelerin ilde en büyük ihtiyaç haline geldiğini söyledi. Şu an sektörde büyük bir boşluğu doldurduklarını ifade eden Eroğlu: “Avrupa Birliği standartlarındaki bu tesiste hem kendi firmamızın ambalajlı ürünleri için kesim gerçekleştiriyoruz hem de ildeki yemek fabrikaları ve kasaplar için kesim gerçekleştiriyoruz. Ayrıca her hafta Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Bursa ve Körfez Bölgesi’ndeki belirli hipermarketler için yüksek miktarda taze et gönderimi yapıyoruz. Kurban bayramında da profesyonel ekibimizle birlikte hayvan satışı ve kesim işlemlerini hijyenik tesisimizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. TKDK’nın desteği ile yapılan bu işletmeyle ilgili bir çok kesimden taktir topladık. Bize verdiği bu destek için TKDK’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.
Toplam yatırım tutarı 1.005.000 TL olan Gündoğdular Kesimhanesi önümüzdeki günlerde TKDK’dan yaklaşık 500 bin lira hibe ödemesi alacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir