Çanakkale’nin Turizm Potansiyeli Değerlendirildi

02 Şubat 2016

Çanakkale turizmini değerlendirme toplantısı Vali Hamza Erkal’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile turizm sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda Çanakkale’nin turizm potansiyeli ve izlenecek yol değerlendirildi.

Toplantıda Çanakkale değerlerinin markalaştırılması ve turizm değerlerinin uluslararası pazarlara sunulması konusunda neler yapılabileceğine ilişkin turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya gelindiğini kaydeden Vali Hamza Erkal, “Çanakkale olarak kanun yapabilecek, değiştirebilecek güce sahibiz. Muhalefetiyle, iktidarıyla hepimiz el birliği içerisindeyiz. Özellikle Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın bu konudaki azmi ve gayreti ortadadır. Önümüzdeki süreçte ilimizin turizm anlamında gelişmesi için elimizden gelen bütün gayreti sarf etmeliyiz. Bu toplantı vesilesiyle özel sektör, kamu sektörü ve sivil toplum örgütlerinin turizmle ilgili görüşlerini bizim atacağımız adımların neler olması gerektiğini, özellikle de işin duayeni olan sizlerden öğrenelim istedik. Rusya kriziyle beraber turizm sektörünün önümüzdeki yıl bir sıkıntı yaşayacağı malum. Çanakkale’ye belki fazla Rus turist gelmiyor ama Antalya’da, Ege’de ve diğer yörelerdeki turizmciler Rus turisti kaybedince bu sefer bizim bölgeye gelen turistlere el atmaya başladılar. Umut ediyoruz ki bundan fazla etkilenmeyiz. Kendi planlarımızı yapıp, bu dar boğaz bizi vurmadan tedbirlerimizi almalıyız. Sizlerin fikirleri doğrultusunda kendi turizm stratejimizi ve yol haritasını belirleyeceğiz. Türkiye’nin son 10 yılda turizm alanında geldiği başarının sahibi siz turizmcilersiniz. Çünkü Türkiye onuncu sıradan yedinci sıraya yükseldi. Dünyada en çok turist çeken ve turizm gelirlerinden en çok istifade eden ülkeler arasında yedinci sıraya geldik.

Çanakkale, öyle bir cennet ki ben sadece ve sadece İstanbul’la kıyaslayabiliyorum. İstanbul’dan bile fazlamız var. 2016’da ihale edilecek Boğaz Köprüsü ile beraber metropollere ulaşımımız, Avrupa’ya yakınlığımız tamamen gerçekleşmiş olacak. Turizm ve ulaşım anlamında herkesin çok kolay ulaşabileceği bir noktada olacağız. Tabi bunun yanında hükümetin planladığı hızlı tren projesi var. Boğaz Köprüsüne bağlı otobanlar, Tekirdağ üzerinden Çanakkale ve İzmir’e giden otobanımız var. Bunların hepsini değerlendirdiğimizde çok karamsar olmaya gerek yok. Bir Rusya krizi var. Ancak, bu krizi çok ufak sıyrıklarla atlatırız. Boğaz Köprüsü, Troya Müzesi ve Hamidiye Tabyalarının açılışını da değerlendirdiğimizde Çanakkale müthiş bir ivme kazanacak. Bir yol haritası belirleyeceğiz ve bunlara uyacağız. Sizin önünüze çıkacak olan en ufak engelin bile çözümünde bizzat vali olarak var olduğumu söylemek istiyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir