“Çanakkale’yi tanıtmaya devam edeceğiz”

“Çanakkale’yi tanıtmaya devam edeceğiz”
28 Eylül 2018

Çanakkale Turistik İşletmeciler Odaları Birliği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer 2019 yılında da Çanakkale’yi tanıtma vizyonunun sürdürülebilir etkisinin artarak devam edeceğini belirtti.

ÇATOD Olağan Sektör toplantısı geçtiğimiz gün Troia Tusan Hotel’de yapıldı. ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer öncülüğünde yapılan toplantıya oda üyeleri katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Başkan Aydeğer, “Çanakkale ilimizin uluslararası tanıtımı için ÇATOD olarak canla başla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 15 yıldır aktif olarak uluslararası yurtdışı ve yurtiçi turizm fuarlarına aktif olarak katılım sağlıyoruz. Çanakkale’miz 2018 Troya Yılı ile tüm dünyada 2018 yılında çok önemli bir farkındalığa imza attı. İlimiz Cumhuriyet tarihi boyunca en önemli turizm hamlesinin ev sahibi oldu. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Çanakkale Valiliğimiz ve ilgili diğer tüm kurumlar yurtiçinde ve dışında Çanakkale ve Troya’yı 2018 Troya Yılı kapsamında tüm unsurları ile tanıtmaya devam ediyor. Amacımız 2019 yılında da bu vizyonun sürdürülebilir etkisini arttırarak devam etmektedir. Bu kapsamda bu yıl Avrupa kıtasında 5 uluslararası fuar, yurtiçinde İzmir ve İstanbul olmak üzere 2 fuar ve Uzakdoğu’da Çin ve Japonya olmak üzere en az 2 ülkede Çanakkale’mizi ve Ülkemizi yerinde tanıtmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yapılan toplantıda ise şu kararlar alındı;

“6–8 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Travel Turkey İzmir fuarında HALL B C 208 nolu alanda 54 m2 ile yer alınması. 2018 sonbahar 2019 kış döneminde ÇATOD olarak; 09–11 Kasım 2018 34. Philoxenia Selanik Turizm Fuarı, 05–07 Kasım 2018 WTM Londra Turizm Fuarı, 14–16 Şubat 2019 Holiday & SPA Expo Sofia Turizm Fuarı, 21–24 Şubat 2019 TTR Bükreş Romanya Turizm Fuarı, 06–10 Mart 2019 ITB Berlin Turizm Fuarı fuarlarına katılım sağlanacak. Troya Atı Kısa Film festivali kapsamında gelen misafirler için ÇATOD üye otellerimiz tarafından bedelsiz konaklama desteği sağlanmasına, Çanakkale’nin yemek kültürüne kalıcı yeni bir değer sağlamak amacıyla, OPET sponsorluğu ve organizasyonunda, master şef Özlem Mekik sunumuyla 26 Eylülde gerçekleştirilen Troya Tatlısı” tanıtım ve eğitimine 28 otelimizin pasta ve mutfak şefi katılım sağlamıştır. Otellerimizde Troya tatlısının menülerimizde yer verilmesine, Çanakkale’nin yerli Kültürel lezzetlerinden biri olarak tanıtımının desteklenmesine, EMİTT Fuarı için ÇATOD adına stant kiralanmasına, İŞKUR ile görüşme sağlanarak Kat Hizmetleri ve Servis departmanları için kurs açılmasının talep edilmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tesislerin Sanayi Elektriği tarifesi üzerinde ücretlendirilmesi ile ilgili ÇATOD olarak yürütülen sürecin takibine karar verildi.”

Sertifikalar dağıtıldı
Çanakkale’nin yemek kültürüne kalıcı yeni bir değer sağlamak amacıyla, OPET sponsorluğu ve organizasyonunda, master şef Özlem Mekik sunumuyla 26 Eylül saat 14:00’de “Troya Tatlısı” tanıtım ve Eğitimi diğer kurumlar ve ÇATOD otelleri 29 şefinin katılımı ile gerçekleştirdi. Master Şef Özlem Mekik önderliğinde tüm şeflere uygulamalı olarak Troya Tatlısının yapılışı gösterildi. Eğitim ve sunum sonrasında tüm şeflerimize yazılı Troya Tatlısı reçetesi ve katılım sertifikaları sunuldu. ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer; “2018 Troya yılı ilimiz turizminin vizyonunu güçlendiren dünyada örnek uluslararası çok güçlü bir turizm hamlesi olmuştur. Bu kapsamda çok sayıda önemli kazanımlar elde edilmiştir. 140 üzerinde ülkede uluslararası tanıtım, çok sayıda uluslararası yurtdışı panel ve toplantı, bölge genelinde başta Troya Müzesi olmak üzere çok sayıda alt ve üst yapı yatırımı, uluslararası etkinliler ile Çanakkale ve Troya tüm dünyada 2018 yılında adından söz ettirmiştir. Son dönemde gastronomi turizmi destinasyonların önemli stratejik araçlarından biri haline gelmiştir. Çanakkale yemek kültürünü güçlendireceğini umut ettiğimiz Troya Tatlısı, 2018 yılı ile birlikte ilimizin gastronomik değerlerinden biri olacaktır. Bizlerde bu sürece katkı vermek için, ÇATOD otelleri olarak Troya Tatlısını otellerimizin menülerinde en kısa süre sunmaya başlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir