Çanakkale’yi ve Troya’yı anlatan bir film serisi geliyor…

21 Temmuz 2018

2018 Troya Yılı kapsamında kentteki projelere ayrılan bütçe ve yatırım planları, İl Koordinasyon Toplantısı’nda değerlendirildi. Kentte yatırımların önceliğini 1915 Çanakkale Köprüsü ve Troya Yılı kapsamında yapılacak olan etkinlikler aldı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı, 2018 Troya Yılı kapsamında Çanakkale’yi ve Troya’yı anlatan bir film serisinin çekileceği müjdesini verdi.

Öte yandan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ise uluslararası boyutta, dünyadaki en önemli arkeolojik müzelerden biri olan Troya Müzesi’nde sona gelindiğini vurguladı. Bölgeye hareket katacak Likya Yolu’nun bir benzeri olan Troas Yürüyüş Yolu ise turizm camiasında heyecan yarattı.İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Troya Yılı detaylı bir şekilde masaya yatırıldı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda, Tavlı Troya Yılı ile ilgili Bölge Müdürleri’nin Çanakkale’ye yapılacak yatırımlara hız kazandırmaları gerektiğine değindi. Tavlı ayrıca Troya Yılı kapsamında yapılan çalışmalarda kurumların koordineli bir şekilde çalışmaları ve Troya Ören Yeri’ne yapılan yatırımların ağırlık kazanması gerektiğini belirtti.

“TROYA İÇİN BİRÇOK PROJEDE YER ALIYORUZ”

Toplantıya katılan Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, Troya Yılı için yapılan yatırımlarla ilgili, “2018’de Troya Yılı kapsamında ön gördüğümüz bir takım çalışmalar oldu. Bunların bir kısmını uyguladık bir kısmını da yılın ikinci yarısında yapacağız. Troya Yılı kapsamında bir takım organizasyonlar ön gördük. Geçtiğimiz dönemde yazarlar buluşmasında ortak çalışmada yer aldık. Homeros Okumaları projesinde yer alacağız. Üniversitemizle ortak protokolümüz oldu. Senenin geri kalan kısmında Çanakkale’miz için profesyonel bir firmaya film serisi hazırlatacağız. Bu filmleri tüm kamu kurumlarıyla paylaşacağız. Türkiye’de yer alan yabancı misyonların temsilcilerini bölgemizde ağırlayıp onların kendi ülkelerinde Troya’yı daha iyi tanıtmaları için bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.

Çanakkale Valiliği öncülüğünde talep edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından resmi olarak ilan edilen ‘2018 Troya Yılı’ boyunca, Troya Antik Kenti başta olmak üzere, tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihsel değerleri tanıtılmaya devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir