Çan’da Dolu Felaketi

06 Nisan 2010

Çanakkale’nin Çan ilçesinde yaklaşık 1 saat süren dolu yağışı etrafın beyaz bir örtüyle kaplanmasına sebep olurken, buğday tarlaları ile meyvelerde de büyük zarara sebep oldu.

İlçede saat 17.45 sıralarında havanın aniden kararması ile başlayan sağanak yağmur, daha sonra doluya dönüştü. 1 saat boyunca bilye büyüklüğünde yağan dolu, ilçe merkezi ile çoğu köyde etrafın beyaz bir örtüyle kaplanmasına sebep oldu. Küçükpaşa Köyü Muhtarı Sabri Avcı, aniden bastıran dolu yağışı karşısında şok olduklarını belirterek, “Küresel iklim değişikliği sonucunda böyle felaket yaşandığını tahmin ediyoruz. Bölgede bulunan çok sayıda buğday tarlası ile çiçek açan meyveler büyük zarar gördü” dedi.

Köy sakinlerinden 45 yaşındaki İbrahim Çubuk ise, üzüm bağlarını budarken aniden bastıran yağmurla birlikte yağan bilye büyüklüğüne yakın dolu ile şaşkına döndüğünü ifade ederek, “Yerde dört parmak yüksekliğe ulaşan dolu, adeta yerleri kar görünümüne bürüdü. Köyümüzde bulunan meyve ağaçları çiçek açmıştı, bunlar zarar gördü. Bir saat boyunca yağan dolu su taşkınlarına sebep oldu. İlçe genelinde de durum aynı” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir