Çan’da Gaziler İçin Anlamlı Tören

19 Eylül 2011

Gaziler Günü, Çan’da törenle kutlandı.

Atatürk Şehir Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulup saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Gaziler Günü kutlamalarına Kaymakam Hasan Gözen, İlçe Garnizon ve Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Necip Sercan Canbaz ve Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ile daire müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerle siyasi partilerin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin yanı sıra ilçedeki gaziler ile aileleri katıldı.

Kutlamada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çan Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Ümit Sarıkaya yaptı. Törene katılanları duygulandıran ve gazilerin gözlerini yaşartan konuşmasında öğretmen Sarıkaya, Gaziler Günü’nün tarihsel gelişimini anlatırken, “Bu millet, gazilerinin anılarıyla heyecanlanmış, şehitleriyle ayakta durmuş, kahramanlarının kanlarıyla kutsallaşan bu toprakları vatan edinmiştir” dedi. Sarıkaya, konuşmasında gazilerimize maddi yönden destek vermenin ve yakınlarına sahip çıkmanın bir vefa borcu olduğunu da vurguladı.

Öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirleri okumasının ardından sona eren Gaziler Günü dolayısıyla gün boyunca Çan’daki tüm resmi daireler ve kuruluşlar, özel iş yerleri ve evler Türk bayrakları ile donatıldı, çiçeklerle süslendi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir