Çan’da ‘Geçmişten Günümüze Kentimiz Çan’ ve Karma Sergi

06 Haziran 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürlüğü tarafından Kentsel Gelişim ve Stratejik Eylem (Kentges) Projesi kapsamında “Geçmişten Günümüze Kentimiz Çan” ile ilçe genelinde açılan kurslara katılan kursiyerlerin çalışmalarının yer aldığı karma sergi açıldı.

Atatürk Şehir Meydanı’ndaki Çan Belediyesi Sanat Galerisi’ndeki “Geçmişten Günümüze Kentimiz Çan” ile HEM kursiyerlerinin el emeği göz nuru çalışmalarının yer aldığı Karma Sergisi’nin açılışı Çan Kaymakamı Hasan Gözen, eşi Şükran Gözen, İlçe Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Binbaşı Mehmet Bülbül ve eşi Şengül Bülbül, Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan tarafından gerçekleştirildi.

43 eski, 30 yeni fotoğrafın sergilendiği açılış öncesi Çan Halk Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürlüğü’ne bağlı Kocayayla Köyü Halk Oyunları Topluluğu gösterilerini sunarken, Kentges Projesi kapsamında düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verildi. Serginin açılışında konuşan Çan HEM Müdürü Bayram Ali Dur, “Geçmişten Günümüze Kentimiz Çan” sergisinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Kentges Projesi kapsamında Çan Kaymakamı Hasan Gözen öncülüğünde düzenlendiğini söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan da, Çan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce düzenlenen “Geçmişten Günümüze Kentimiz Çan” sergisi ile Karma Halk Eğitim Sergisi’ni ortaklaşa gerçekleştirmekten büyük onur ve gurur duyduklarını belirterek, “Burada amaç, kentsel bilinci oluşturma, kentsel kültürü oluşturma anlamında örgün ve yaygın eğitim programında bilinç oluşturmaktır. Bu stratejik eylem planı çerçevesinde yıl içerisinde farklı etkinlikleri de beraberce gerçekleştirmiş olacağız. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz de hoş bir çalışmaya imza attı” dedi.

Çan Kaymakamı Hasan Gözen de Kentges Projesi’nin fazla bir geçmişi olmayan ve yeni başlatılan kentlilik bilincinin geliştirilmesi, yaşanılabilir ve dışarıya kültürel özelliklerimizi de yansıtacak bir kent kültürünün oluşmasını amaçladığını kaydederek, “Çan bu anlamda büyük bir geçmişe sahip. Daha önceden Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzle birlikte Çan’daki geçmiş değerlerimizi yansıtan eserlerimizi yine bir sergiyle ortaya koyduk ve Çanlılarla buluşturduk. Burada bir de Halk Eğitim’in karma sergisi var. Burada da güzel eserler bulunuyor” şeklinde konuştu.

Sergilerin açılışına, Çan İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü, Çan MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hikmet Yavaş, Çan’daki daire müdürleri, okul müdürleri, STK başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir