Çan’da Kültür Mozaiği Sergisi

19 Şubat 2010

Çanakkale?nin Çan ilçesinde ?Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları, Ulusal Gençlik Girişimleri? çerçevesinde hazırlanan proje kapsamında “Kültür Mozaiği” isimli resim sergisi açıldı.

Çanakkale?de eğitim kurumları tarafından hazırlanan bir gençlik projesi olan ve Çan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordine ettiği “Kültür Mozaiği” isimli proje kapsamında düzenlenen “Kültür Mozaiği Resim Sergisi” Çan PTT Müdürü Sevim Öz, Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Rıza Adıgüzel, CHP Çan İlçe Başkanı Hilmi İlhan tarafından kesilen kurdele ile açıldı.

Atatürk Şehir Meydanı’ndaki Çan Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılan sergide “Kültür Mozaiği” projesi hakkında bilgi veren Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, “Proje 1 Ocak 2010’da başlayıp 30 Nisan 2010’da tamamlanacak. Projenin ana teması farklı kültürlere sahip gençler arasında bir köprü kurmak, gençlerin sosyalleşmesini sağlamak ve gençler arasındaki diyalogu arttırmaktır. Yani kısacası bir kültür mozaiği oluşturmaktır. Burada amaç öğrencilerin birbirlerini ötekileştirmeyip, kültürel farklılıklarını bir değer olarak görmelerini sağlamaktır. Projemizin hedefi gençlerin hem kendi kültürlerini hem de farklı kültürleri tanımasıdır. Bu amaçla projemiz öncelikle gençlerin taşıdıkları ön yargılarını kırmaya, kaynaştırmaya, birleştirmeye yönelik, birçok aktivite içermektedir. Aynı zamanda öğrenciler, geldikleri yörenin, kültürünü, gelenek ve göreneklerini, folklorunu, müziğini, yiyeceğini de tanıtacaklar, böylece bir kültür mozaiği ortaya çıkacaktır” dedi.

“Kültür Mozaiği Resim Sergisi”nin açılışına belediye meclis üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çan İlçe Başkanı Bülent Öz, okul ve daire müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir