Çan’da Yoğun Kar Yağışı

31 Ocak 2012

Çanakkale’nin Çan ilçesinde yoğun kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkiledi.

İlçede dün başlayan ve gece de aralıklarla devam eden yar yağışı cadde ve sokakları beyaz bir örtü ile kapladı. Çan Belediyesi ekipleri, sabahın erken saatlerinden itibaren ilçe içindeki ana caddelerde ve sokaklarda tuzlama yapmak suretiyle ulaşımın sağlıklı bir şekilde sürümesini sağladı. Öte yandan Çan’ın Çanakkale ve çevre ilçelerle olan karayolu bağlantısı da yoğun kar yağışından etkilenmedi. Bu bölgelere ulaşım yapan minibüsler normal seferlerini aralıksız olarak sürdürdü. Çan Kaymakamı Hasan Gözen, ilçede kapalı köy yolunun bulunmadığını belirterek, karayolları ekiplerinin Danapınar, Bozguç, Bostandere köylerinde bazı araçların yola çıkamadığı haberleri üzerine sabah saatlerinde bölgeye giderek kar kürüme çalışması yaparak yolun açık kalmasını sağladıklarını bildirdi.

ÇAN’DA ÇATILARDA 1 METRELİK BUZ SARKITLARI OLUŞTU
Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı 50 haneli Küçükpaşa köyünde kar yağışı ile birlikte geceleri eksi 5 dereceye inen soğuklar evlerin çatılarında bir metreye varan buz sarkıtlarının oluşmasına sebep oldu.

Kar yağışının etkili olduğu Küçükpaşa köyünde evlerin çatılarında bir metreyi geçen buz sarkıtlarının köylüleri şaşırttığını belirten Safiye Çubuk (75), “Aniden bastıran kar yağışı ile birlikte soğuk hava bizleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu sene kış ayı önceki senelerden daha soğuk geçiyor. Çatılarda bir metreyi geçen buz sarkıtlarını bizleri oldukça şaşırttı. Bir kazaya sebep olmaması için buzları kırmak sorunda kalıyoruz” dedi.

ÇAN’A BAĞLI 4 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Çanakkale’nin Çan ilçesinde yoğun kar yağışı aralıksız olarak devam ederken, ilçedeki 65 köyden Eskiyayla, Ozancık, Asmalı ve Dondurma yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, etkili olan kar yağışı sonrasında ulaşıma kapanan köy yollarının yeniden açılması için çalışma başlatıldı. Çan Kaymakamı Hasan Gözen, yaptığı açıklamada, İl Özel İdaresi Çan Şantiyesi ekiplerinin çalışmalarını köylerde aralıksız yürüttüğünü, Çan Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 12 diyaliz hastasının ise kar yağışı nedeniyle köylerinden alınarak hastaneye getirildiğini söyledi. Gözen, kar yağışı nedeniyle ilçe merkezinden Biga, Yenice ve Çanakkale ile köylere gidecek araçların zincirsiz yola çıkmasına izin verilmediğini, Çan-Biga, Çan-Yenice ve Çan-Çanakkale karayollarının açık olduğunu bildirdi.

İlçe merkezinde de kar yağışının hayatı olumsuz etkilememesi için belediye ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, ekiplerin çalışmalarından memnun olduğunu belirterek, “İki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam etmekteyiz. Özellikle halkımızın şehir içi ulaşımında sıkıntı yaşamaması ve belediyenin rutin olarak sunması gereken hizmetlerden mahrum kalmaması için belediye olarak elimizden gelen hizmeti göstermekteyiz. Şu anda ilçede kar yağışından kaynaklanan ciddi bir sıkıntı yok. Çalışmaların gece gündüz devam ediyor. Diğer iş makinelerimiz, zabıta, itfaiye ve 185 Su Arıza ekiplerimiz tam gün ve tam kadroyla iş başında. Çan Belediyesi olarak sürekli halkımızın hizmetindeyiz” dedi.

Kuzu, belediye ekiplerinin büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek özellikle dar sokaklarda park etmiş araç sürücülerinin kar temizleme çalışmaları sırasında ekiplere yardımcı olmalarını ve mecbur kalmadıkça vatandaşların kendi araçlarını kullanmamalarını istedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir