Çan’ın Halilağa Köyü Yakınlarında Orman Yangını

21 Ağustos 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Halilağa köyü yakınlarında çıkan ve yaklaşık 20 hektarlık alanda etkili olan orman yangını kontrol altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, saat 15.30 sıralarında Halilağa köyü yakınlarında ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Alevlerin geniş bir alana yayılması üzerine bölgeye arazözler gönderildi. Orman ekiplerinin yanı sıra köylülerin de katıldığı söndürme çalışmaları şiddetli rüzgar nedeniyle güçlükle sürdürülürken, il merkezinde konuşlandırılan 4 söndürme uçağı ve bir helikopter de bölgeye sevk edildi. Yangının yayılmasını engellemek için büyük çaba sarf eden ekipler, bölgeye 2 ambifi uçak gönderilmesi talebinde bulundu. Edremit ve İzmir’den gönderilen amfibi uçakların da katılımı ile söndürme çalışmaları hız kazandı. Halilağa köyünün dışında devam eden yangın, Bayramiç ilçesine bağlı Muratlar köyüne doğru ilerliyor. Bayramiç ilçesinden de görülen yangının Muratlar köyüne ulaşmaması için çaba sarf edilirken, ekipler 2’si amfibi olmak üzere toplam 7 uçak, 2 helikopter ve çok sayıda arazözle müdahaleyi sürdürdü.

Anız yakımı sırasında çıktığı iddia edilen yangının kısa sürede ormana sıçradığını belirten köylüler, “Kısa sürede ormanlık alan ateş topuna döndü. Alevlerin boyu 20 metreye kadar ulaştı. Rüzgarın ters istikamette esmesi köyümüzü büyük bir felaketten kurtardı.” dedi.

ÇANAKKALE’DEKİ ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI
Çanakkale Orman Bölge Müdürü Musa Akşan, Çan ilçesine bağlı Halilağa köyü yakınlarında saat 15.30 sıralarında anız yakımı sırasında çıktığı tahmin edilen yangının 4 saatte kontrol altına alındığını belirterek, “Rüzgarın da etkisi ile kısa sürede büyüyen yangına ekiplerimiz havadan ve karadan anında müdahale ettiler. Yapılan hummalı çalışmaların ardından yangın alanının etrafı saat 19.30 sıralarında çevrilerek kontrol altına alındı. Ekiplerimiz bölgede çalışmalarını aralıksız olarak sürüyorlar. Yaklaşık 20 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü tahmin ediyoruz. Alevlerin tamamen kontrol altına alınıp söndürülmesinin ardından bölgede tespit yapıp, yanan alan miktarını kesin olarak belirleyeceğiz” dedi.

Orman yangınına karadan çok sayıda arazöz ve itfaiye aracının yanı sıra havadan da 4 helikopter, 2’si ambifi olmak üzere toplam 6 uçak müdahalede bulunuyor. Orman işçileri ile birlikte köylülerin de söndürme çalışmalarına devam ettiği yangına gece boyunca müdahale devam edecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir