Çan’ın Kocayayla Köyü’nde 150 Pehlivan Kıyasıya Güreşti

15 Mayıs 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Kocayayla Köyü’nde bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı Ali Gökçen elde etti.

Kocayayla Köyü Muhtarı Ali Azap ve tertip komitesi tarafından gelenekselleştirilen ve bu yıl Çan Belediyesi Güreş Kulübü Başkanlığı’nca organize edilen güreşlerde, ağalığı 27 bin liraya Almanya’dan emekli Kocayaylalı Fikret Soysal kazandı. Ağalık yarışmasına üç yıldır ağalığı işadamı ağabeyi Ehliman Uz ile yürüyen Bora Engin ile birlikte sekiz kişi katıldı.

Sezonun en önemli güreş organizasyonlarından biri olan Kocayayla Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde rakibi M. Kemal Karabağ’ı puanlama ile mağlup eden Ali Gökçen kazanırken, Ahmet Yavuz üçüncü oldu.

Toplam 150 güreşçinin er meydanına çıktığı güreşlerde Minik 1’de Furkan Aygün, Minik 2’de Samet Özdemir, Minik 3’de Cihan Kuzgun, Teşvikde Muzaffer Sülün, Tozkoparanda Tuncay Tocer, Deste Küçük Boyda Mesut Özdemir, Deste Büyük Boyda Hüseyin Sever, Küçük Orta Küçük Boyda Asil Çelik, Küçük Orta Büyük Boyda Tuncel Umut, Büyük Ortada Mete Erkan ve Başaltıda Mesut Özgül birinciliği elde etti.

Ülke genelinde yapılan yağlı pehlivan güreşlerinin ağalarının da ilgi gösterdiği güreşi AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, AK Parti Çanakkale milletvekili adayları İsmail Kaşdemir ve Sebahattin Güner, CHP Çanakkale milletvekili adayı Bülent Öz, MHP Çanakkale Milletvekili Adayı Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu, Çanakkale Bağımsız Milletvekili Adayı Harun Özcan, Çan Kaymakamı Hasan Gözen, Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider, Terzialan Belediye Başkanı Bahattin Sağın, İl Genel Meclisi İkinci Başkan Vekili MHP Çan İl Genel Meclisi Üyesi Halil Turhan, AK Parti Çan İl Genel Meclisi Üyesi Çan Ziraat Odası Başkanı Üsrev Damar, CHP Çan İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Doğan, çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, Çan ve çevre ilçelerin daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkan ve yöneticileri, köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi.

Güreşlerde dereceye giren pehlivanlara birçok kişi ve kuruluş tarafından çeşitli ödüller de verildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir