Çanlı Meraklı Adımlar, Arkeoloji Günleri Etkinliği Düzenledi

10 Temmuz 2011

Çan’da faaliyet gösteren ve Çanakkale’nin ilk özel çocuk kulübü olan “Meraklı Adımlar”, yine bir ilki gerçekleştirerek ?Arkeoloji Günleri? etkinliği düzenledi.

2011 Yaz Okulu kapsamında Hükümet Konağı bahçesinde kurulan arkeoloji atölyesinde Meraklı Adımlar Çocuk Kulübü öğrencileri, geçmişi ve arkeolojiyi keşfetme imkanı buldu. Program kapsamında teori eğitimini tamamlayan öğrenciler, proje personelinin gömdüğü tarihi değeri olmayan fakat çocuklara tarihi eser bilincini oluşturan eserleri kendi elleriyle buldu. Pilot uygulaması yapılan projenin proje ve saha sorumluluğunu üstlenen Halil İbrahim Erol “Arkeoloji Günleri” etkinliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu etkinliğin Türkiye’de bir ilk olduğunu, öğrencilerin bu proje ile dünyalarına yeni ufuklar, yeni pencereler açmak istediklerini söyledi.

Kulübün kurucusu M. Özgür Çetin ise projeye uzun zamandır hazırlandıklarını, Çan Kaymakamı Hasan Gözen’in destekleriyle projeyi hayata geçirdiklerini ve “Meraklı Adımlar”ın gelecek günlerde de böyle farklı eğitim yaşantıları ortamları kazandıracak projelerin devam edeceğini kaydetti.

Önümüzdeki genişletilerek Anadolu medeniyetleri teması ile gerçekleştirilecek olan proje sonunda her öğrenciye kültürel emanetlerin koruyucusu belgesi verilerek müze oluşturulacağı ve pilot uygulamanın sonlandırılacağı açıklandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir