Çardak Çamlığında Baz İstasyonu Protestosu

02 Eylül 2014

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak Çamlığında kurulması planlanan baz istasyonu, halkı ayağa kaldırdı.
Bir GSM operatörü tarafından baz istasyonu yapmak üzere bölgenin merkezine dökülen betonun etrafında toplanan yaklaşık 200 kişi, inşaatın durdurulması ve uzağa taşınması için eylem yaptı.

Çardak halkı; Çardak Belediyesi’nin baz istasyonu için izin verdiği alanın çocukların spor yaptığı futbol sahasının bitişiğinde, beldenin en işlek caddesi üzerinde, evlerine ve her gün gittikleri çay bahçelerine yakın olmasına karşı.

Tekke Mahallesi, 18 Mart Caddesi üzerinde bulunan baz istasyonu inşaatının yanındaki futbol sahasının karşısında; halkın ağaçları altında nefes aldığı, piknik yaptığı, çocukların parklarında oyun oynadığı mesire alanı yer alıyor. Bu yıl 281. kez düzenlenen Tarihi Çardak Yağlı Güreşleri de Çardak Çamlığı mesire alanındaki ulu çınar ağaçlarının altında yapılıyor.

Baz istasyonu kurulan cadde halk plajı yoluna; oradan da Avrupa’dan göçen Flamingo kuşlarının her yıl uğradığı Lagün Gölüne ve şifalı olarak bilinen Çamlık Kumluğuna bağlanıyor. Çardak halkı; çevreleri ve yaşamları için bu denli önemli olan Çardak Çamlığının baz istasyonu ile yok olmasından korkuyor. Çocuklarının sağlığından endişe duyuyor.

Baz istasyonunun Çardak Çamlığı mesire yeri ve futbol sahasının arasına, yani yaşam alanlarının tam ortasına yapılmasına karşı çıkan Çardaklılar; baz istasyonunun belde dışına taşınması için 1020 imza topladı. İtiraz dilekçeleri Çanakkale Valiliğine ve Çardak Belediyesine verilmeden önce, baz istasyonu inşaatı önünde basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada; “Çardak çamlığı tüm çevresiyle ve doğal özellikleriyle korunmalıdır. Şimdi bu alanın tam ortasına, futbol sahasının kale arkasına Çardak Belediyesi’nin izniyle bir baz istasyonu kurulmaya çalışılıyor. İnsan sağlığı için son derece önemli olan spor ile insan sağlığını tehdit eden baz istasyonu yan yana düşünülebilir mi?” ifadelerine yer verilirken, firmanın Çardak Spora maddi yardım vaadinde bulunduğu iddia edildi.

Ak Partili Çardak Belediyesinden baz istasyonu inşaatının durdurulması talep edilirken; “Baz istasyonunun buraya yapılmasına göz yumulamaz. Belediyelerin görevi halka sağlıklı bir çevrede, huzurlu bir yaşam sağlamaktır. Çardak Belediyesini, siyasi düşüncesi ne olursa olsun Çardak’ta yaşayan herkesi etkileyecek bu yanlış karardan dönmeye, baz istasyonu için belde halkını etkilemeyecek şekilde, yerleşim alanlarının dışında bir yer bulmaya davet ediyoruz” denildi.

Çardak halkı, baz istasyonu inşaatı durdurulana kadar direnmekte kararlı.

Mukaddes Türker: Torunum bir gün burada futbol oynarken ağlayarak eve geldi, çınar ağacını kestiler, jandarmaya gidelim dedi. Belediye başkanını aradık, ‘Kökü çürümüş, ziraatçilere danıştık, kesmek zorunda kaldık. Baz istasyonu zararlı değil, ben halkı aydınlatacağım.’ dedi ama inşaat hala devam ediyor. Kimseyi dinlemiyorlar. Baz istasyonunun çok uzaklara kurulması gerekirken çocukların futbol sahasının, insanların nefes aldığı mesire alanının yanı başına kurulmasını protesto ediyoruz.

Emine Palavur: Ben Çardak’ın yerlisiyim, yaz kış burada yaşıyorum, başka bir yere gidemem.
Burada baz istasyonu istemiyorum.

Fatma Maltepe: Ben 80 yaşındayım. Kanser olmak istemiyoruz. Onlar yapsınlar, biz ellerimizle yıkacağız.

Sevinç Yelkencioğlu: Burası, sadece Çardaklıların değil, çevrenin de nefes alabildiği tek yer. Burada baz istasyonu yapılmasının büyük bir acımasızlık olduğunu düşünüyorum, insanların yaşama hakkına saygısızlıktır bu.

Fikriye Turan: Burada çocuklar, gençler futbol oynuyorlar. Neden onların sporuna ket vuruyorlar? Burada baz istasyonu istemiyoruz. Gitsinler başka yere yapsınlar. Ben 78 yaşındayım, torunlarım büyüyor.
Nefes alacağımız başka bir Çamlık yok.

Sevil Gök: Sağlıklı bir çevrede yaşamak, insanların en temel hakkıdır. Baz istasyonu sağlığımızı tehdit etmektedir, kesinlikle yaptırmayacağız.

Barbaros Palavur: Burada baz istasyonu kurmak Çardak halkına hakarettir, insanları yok saymaktır. Bu baz istasyonunu insan, hayvan ve bitkilerin olmadığı bir alana yapmak varken yaşam alanımıza, hem de kamusal bir alana yapılmak istenmesi oldukça yanlış bir durum. Çamlık; Çardak’ın kalbidir. Çamlık olmazsa, Çardak da olmaz.

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ Notu: Bu içerik Güneş Dermenci’nin izniyle, gunesinenerjisi.wordpress.com/ adresli blogundan alınmıştır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir