Çardak’ta Depreme Dayanıksız Okulda Eğitime Devam

16 Eylül 2008

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde 330 öğrencinin eğitim gördüğü ilköğretim okulunun depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesine rağmen öğrencilerin halen eğitim görmesi velileri endişelendiriyor.

Çardak beldesinde 1982 yılında yapılan ve o günden bu yana eğitim veren ilköğretim okulunun depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda yapılan incelemelerde, binanın depreme dayanıksız olduğu belirlendi. Okulda yapılan tuvalet tadilatı sırasında ilgili firma yetkilisinin uyarısı sonucu İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından yapılan incelemede binanın depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıktı. Hazırlanan olumsuz raporun Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şifahen bildirildiği iddia edilirken, okulların kısa
bir süre önce açılmasına rağmen 330 öğrencinin eğitimlerine devam etmesi velileri çileden çıkardı. Binanın çatı kısmı ile duvarlarının belirli bölgelerinde çatlak ve dökülmelerin dikkat çektiğini belirten öğrenci velileri, duvarlardaki betonların da ellerine aldıklarında tuz gibi dağıldığını söyledi. Binanın depreme dayanıksız olduğunun bilinmesine rağmen çocuklarının okulda halen eğitim görmelerine anlam veremediklerini belirten öğrenci velileri, “Bugün bir deprem olsa ve bina yıkılsa bunun sorumlusu kim
olacak? Aylardır depreme dayanıksız olduğu söylenen okul binasında eğitime devam edilmesine kim müsaade ediyor? Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz. Çocuklarımızın canları ile kimse oynayamaz” dedi.

330 ÖĞRENCİNİN BAŞKA OKULLARA NAKLEDİLECEK OLMASI DİĞER VELİLERİ ÇİLEDEN ÇIKARDI
Bu arada depreme dayanıksız olduğu iddiası ise yıkılacak aşamaya gelen Çardak İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerin Dalyan Mahallesi’ndeki İsmail Baykut İlköğretim Okulu’na taşınacağı şeklindeki söylentiler, velileri çileden çıkardı. 200’den fazla öğrencinin öğretim gördüğü okula 330 öğrencinin daha gelecek olmasına tepki gösteren İsmail Baykut İlköğretim Okulu velileri, toplu olarak Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Bünyamin Uruç’a giderek sorunlarını iletti. Görüşmede Çardak’taki ilköğretim okulunun
depreme dayanıksız olduğunu kabul eden İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Bünyamin Uruç, “Orası çürük çıkmış. O okulun yıkılması gerekiyor” dedi.
Aynı okulda 500’den fazla öğrencinin öğrenim görmesinin zor olduğunu iddia eden öğrenci velileri ise “Bu okulun depreme dayanıksız olduğu şimdi mi belli oluyor? Bu zamana kadar neden beklemişler? Okullar açılalı daha 10 gün oldu. Şimdi oradaki çocuklar ne yapacak” diye konuştu.

İSMAİL BAYKUT İLKÖĞRETİM OKULUNUN DA DUVARLARI ÇATLAK İÇİNDE
Bu arada Çardak İlköğretim Okulu’nun depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesinin ardından Dalyan’daki İsmail Baykut İlköğretim Okulu’na aktarılacak öğrencileri bir tehlikenin daha beklediğini iddia eden öğrenci velileri, “Aslında bu okulun da depreme dayanıklı olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Binanın duvarları çatlak içinde. Bu okulda aynı anda 500’den fazla öğrenci nasıl eğitim görür? Bu kadar öğrenciyi bu okul kaldırabilecek mi” diyerek endişelerini dile getirdi.

Yorumlar...
  • levent kalem
    29/09/2008 11:43

    Çardak ve Lapseki, deniz kenarında olup zemin itibariyle alivyon topraklara sahiptir. Eski deprem yönetmeliğine göre yapılan tüm binalar tehlikededir. Özellikle çok katlı okullar çok büyük tehlike altındadır. Çardak ilköğretim okulu yıkılmalı ve denizden mümkün olan en uzak yere az katlı okul yapılmalıdır. Depreme dayanıksız raporu verilmiş okulda eğitim-öğretim yapmak gaflettir.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir