Caretta Caretta Bisiklet Turu Üyeleri Gelibolu’da

16 Haziran 2009

Deniz kaplumbağalarına ilginin artması ve korunması amacıyla bu yıl 6’ncısı düzenleyen “Geleneksel Caretta Caretta Bisiklet Turu” üyeleri Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine geldi.

İlk turlarına Akdeniz’den başlayan ve geçen yıl 5. yıllarını Çanakkale’de noktalandıran bisikletçiler, bu yıl Gelibolu Yarımadası ile turlarına devam ediyor. Pazartesi sabahı Çanakkale’den pedal basan bisikletçiler Lapseki ilçesi üzerinden Gelibolu’ya ulaştı. Gelibolu’da tarihi yerleri ve müzeleri de gezen bisikletçiler adına bir açıklama yapan grup lideri Tayyar Küçükcoşkun, yurdun dört bir yanından bisiklet tutkunları ile bisikletforum.com sitesi aracılığı ile iletişim kurduklarını belirterek, “Bu sayede buluştuğumuz yerlerde çeşitli amaçlara yönelik geziler düzenliyoruz. Şimdi de Çanakkale’ye gelerek Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret etmek istedik. Yurdumuzu işgale gelen Anzak ve Avustralyalı askerlerin torunları her yıl burada yatan dedelerini birer kahraman kabul ederek ziyaret ediyorlar. Bizlerde 250 bin şehit veren, hayatlarını hiçe sayarak, savaşan bu ülkeyi bize bırakan atalarımızı şehitliklerimizi ziyaret etmek istedik” dedi.

Gelibolu’dan 15 kişilik ekiple pedal basan Caretta Carettacılar Akbaş Limanı, Büyük Anafartalar, Arı Burnu, Conkbayırı, Kabatepe, Kilitbahir, Alçıtepe, Morto Koyu ve Kabatepe iskelesinden Gökçeada’ya geçerek gezilerini sonlandıracak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir