’Caretta Caretta Özgür’ Doğal Yaşam Alanına Döndü

’Caretta Caretta Özgür’ Doğal Yaşam Alanına Döndü
07 Haziran 2018

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesi açıklarında yaralı halde bulunduktan sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Akvaryum işbirliği ile tedavisi tamamlanan Caretta Caretta, denizle buluştu.

Caretta Caretta’yı Çanakkale Sularına Geri Bırakma Etkinliği’ne Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü, DKMP Çanakkale Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, ÇOMÜ Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, İstanbul Akvaryum Veteriner Hekimi Murat Mirzaoğlu,Uzman Akvarist Nebi Arslan ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik öncesinde konuşma yapan ÇOMÜ Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUM) Müdürü Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek tedavi süreci ÇOMÜ DEKUM tarafından başlatılan ve İstanbul Akvaryum’da 6 ay bakım ve tedavi gören Caretta Caretta ile ilgili şunları söyledi:

“Özgür adını verdiğimiz dişi Caretta Caretta bize 2017 yılı Aralık ayı başında bildirildi. Gökçeada kıyılarında tekne çarpması sonucu başından yaralanmış olarak DEKUM’a geldi. İlk müdahalesi yapıldıktan sonra bir süre burada bakıma alındı. ÇOMÜ DEKUM olarak, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile işbirliği protokolünde bu hayvanların bakımını üstleniyoruz. Ancak barındırma olanaklarımız sınırlı olduğu için İstanbul Akvaryum ile bağlantıya geçtik ve İstanbul Akvaryumda talebimizi geri çevirmeyerek rehabilitesini devam ettirmek üzere Caretta Caretta Özgür’ü aldı ve orada da bizimle istişare halinde bakımı yapıldı. Caretta Caretta Özgür kendini topladı, havaların ısınmasıyla birlikte artık doğal ortamına karışabilecek kanaatine varıldı. Bugün Özgür’ü denize kavuşturacağız.”

Uzman ekibiyle sualtı canlılarının bakımını doğal ortamına en uygun şekilde sağlayan aynı zamanda Deniz Kaplumbağaları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olan İstanbul Akvaryum Veteriner Hekimi Murat Mirzaoğlu ise; “DEKUM tarafından tedavisi süreci başlatılan Caretta Caretta Özgür’ü İstanbul Akvaryum olarak, rehabilitasyon merkezimizde 6 ay misafir ettik. Şu an durumu çok iyi ve nesli tükenmekte olan bir canlının tedavi sürecini bitirip, tekrar doğaya salmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yapılan açıklamalardan sonra Caretta Caretta Özgür, ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi Deniz Bilimleri Fakültesi Uygulama Biriminin önündeki plajdan denize salınarak doğal yaşam alanına kavuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir