ÇATOD Başkanı Ali Akol GMKA’ya Öfkeli, Kültür Müdürü Şinasi Haznedar’a Kefil

12 Mayıs 2012

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD), Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nı (GMKA) ayrımcılık yapmakla suçladı. İl Kültür Müdürü Şinasi Haznedar hakkındaki eleştirilere sert çıkıp, kendisine kefil oldu.

ÇATOD Başkanı Ali Akol ve yönetim kurulu üyeleri tarafından düzenlenen basın toplantısına damgayı Balıkesir ve Çanakkale’nin desteklendiği GMKA konusu vurdu. Başkan Ali Akol, “Benim iş, yaş ve tecrübe mantığıma sığmayacak işler yapıyor” dediği GMKA’nın çok belirgin şekilde Balıkesir memuru gibi davrandığını bildirdi.

GMKA’nın, Balıkesir ve Çanakkale’nin kalkınmasına katkı sunması için kurulmuş bir ajans olduğunu hatırlatan ÇATOD Başkanı Ali Akol, “GMKA’nın bu yanlı tutumu çok onuruma dokunmaya başladı. Bu kadar taraf olduklarını parlamenterlerimiz nasıl görmüyor anlamadım. Bunun ilk sinyallerini İzmir fuarında verdi. İkinci sinyallerini Moskova’ya gidişlerinde verdiler. ?Çanakkale ve Balıkesir’i tanıtıyoruz’ dediler. Ama Çanakkale ile ilgili ellerinde pul dahi olmadığını biliyorum. Çünkü bizden kimse öyle bir şey istemedi. İl Müdürlüğüne sorduk, onlardan da istememişler. Nereden bulmuşlar Çanakkale ile ilgili belgeyi” dedi.

Çanakkale milletvekillerini göreve çağıran Başkan Ali Akol, “GMKA’nın turizm yapmak gibi bir görevi yok. Turizm yapanlara destek olma görevi var. Ancak ?biz gidiyoruz’ deriz, onlar bize destek olur. GMKA’nın turizm tanıtma görevi yok. Gidene destek olma görevi var. GMKA Çanakkale’ye son derece büyük haksızlık yapıyor. Üvey evlat muamelesinden bile kötü bir muamele görüyoruz” diyerek öfkesini dile getirdi.

Akol, GMKA’nın yanlı tutumuna örnek verdiği İzmir Fuarı’nda yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti; “Biz fuar alanına gittiğimizde orada çalışanlar Çanakkaleli gibi davranmıyorlar. Balıkesir Valisi geldiğinde Valimiz geldi diyorlar hepsi üşüşüyorlar. Çanakkale Valisi geliyor hiç kimsenin umurunda değil. Sadece Balıkesir Valisi onların Valisi. Çanakkale Valisi değil onların valisi. Onları ilgilendirmiyor Çanakkale Valisi. Böyle bir tutum içinde orada çalışan arkadaşlar. Bu hiç doğru tutum değil. Biz oraya gittiğimizde onlarca dokuman ve promosyon malzemesi gördük. GMKA tarafından basılmış. Biz İzmir fuarına gittiğimizde gördük hepsini.”

“HAZNEDAR’A KEFİLİM”
ÇATOD Başkanı Ali Akol toplantıda ayrıca, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar ile ilgili yerel basında yer alan haberler için de açıklamada bulundu. İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün kendi sektörlerinin işlerini yaptığına değinen Akol, “Ben kimsenin avukatı değilim, borazanı da asla olmadım bu yaşıma kadar. Ama Şinasi beye yapılanan çok büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum. Onun için de vicdanım el vermedi, bir şekilde konuşmamaya. Çünkü bunu bir görev olarak addettim. Şinasi bey 3 yıldır bu kentte il müdürlüğü yapıyor. Buraya esas yollanış amacı, Troya Ören Yeri’ndeki müzenin yapımı ile ilgili ilerleme kaydetmesi, müzenin yapımını başlatmasıydı. Bununla da ilgili bayağı gelişme kaydetti. Ben bugüne kadar Bora bey ile başlayan, İsmail Kansız’la devam eden Turizm İl Müdürlüğü zinciri izledim. Hepimiz bu kentte beraber yaşadık, geçmişte görev yapanları sevgiyle saygıyla anıyorum. Ama, Şinasi bey hepsinden farklı, değişik bir bürokrat. Geldikten sonra bizim sinerjimizi değiştirdi. Bize enerji verdi. Bakanlık nezdinde yurt dışı fuar müracaatlarımızı anında değerlendirip, bize yurt dışında son dakikaya kalmamıza rağmen inanılmaz bir süratle yerlerimizi ayarladı. Bunlar uluslararası fuarlardır ve bir yıl önceden yerlerinizi ayırtmanız gerekir. Bu bakımdan kente çok büyük katkısı oldu. Ayrıca, il müdürümüzün kişisel gayretleriyle biz bugüne kadar bakanlıktan hiç görmediğimiz broşür, promosyon ve hediyelik eşya desteği aldık. Ayrıca beraber yaptığımız yurt dışı seyahatlerinde çok düzgün bir kişi olduğunu gördük. Bizi hiçbir şekilde kullanmadı. Bugün Çanakkale’de bir turizm hareketinden bahsediliyorsa, inanın yüzde 40 nedeni Şinasi Haznedar’dır. Ben Sayın Haznedar bu kentten gittikten sonra da, burada yaptıklarının kefiliyim. Tümüne Ali Akol olarak kefil oluyorum. Haberlerde, yolsuzluk, usulsüzlük gibi de laflar da edilmişti. Ben Ali Akol olarak buradayım. Eğer böyle bir şey varsa, kendisi tayin olur, emekli olur gider, ama ben Ali Akol olarak bu tür konularının arkasındayım, kefiliyim” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir