ÇATOD, Çanakkale Avustralya Konsolosu Sergi’yi Ziyaret Etti

ÇATOD, Çanakkale Avustralya Konsolosu Sergi’yi Ziyaret Etti
14 Mayıs 2014

Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Avustralya Konsolosu Nicholas Sergi’yi makamında ziyaret etti. Çanakkale Avustralya Konsolosu Nicholas Sergi, ÇATOD’un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Görüşmelerin ana konularından birisini 2015 yılı Anzac Törenleri oluşturdu. Nicholas Sergi, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları için Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın büyük önem arz ettiğini, bu kapsamda savaşların 100’ncü yılı olan 2015’in kendileri için de büyük bir anlam taşıdığını belirtti. Alandaki 10500 kişi sınırlamasının yarımadada bulunan misafirlerin güvenlik, sağlık ve lojistik için maksimum bir sayı olduğunu, üstü sayıların riskler barındırdığını belirtti. Dünyanın çeşitli yerlerindeki özellikle Fransa’da yer alan alternatif Anzac Günü törenleri ve anıtlarına değinen Sergi, “Gelibolu Avustralya ve Yeni Zelandalı vatandaşları için diğer tüm tören yerleri, savaş alanları ve anıt noktalarından çok daha büyük bir öneme sahiptir” dedi.

ÇATOD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Pazarbaşı, Gelibolu Yarımadasını ziyaret eden Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşlarının bölgemizde daha uzun süre konaklaması ve zaman geçirmesi için alternatif imkanların sunulması gerektiğini belirterek, mevcut yürüyüş rotalarının gelen misafirlerin kolaylıkla ulaşabileceği, yönlendirmeleri yapılmış, çalı ve benzeri yapıdan temizlenmiş doğa ile uyumlu turistik yürüyüş yolları haline getirilmesinin öneminden bahsetti.

ÇATOD Yönetim kurulu üyesi Armağan Aydeğer, 2015 yılının Çanakkale Bölgesi için büyük bir öneme sahip olduğunu, bu yıl içerisinde belirli periyodlarda resmi olmayan turistik 100’ncü yıl tören paketlerinin oluşturabileceğine değinerek, “100. Yılda tüm yıl boyu Çanakkale bölgesinde Avustralya’dan ve Yeni Zellanda’dan gelecek misafirlerimizi daha uzun konaklatmanın ve ziyaretleri yılın büyük bir bölümüne yaymanın çalışmalarını yapmalıyız” dedi. Sergi ise bu konunun son derece olumlu bir adım olacağını ve konsolosluk olarak olgunlaşması halinde katılım sağlayabileceklerini belirtti.

Yönetim Kurulu üyesi Salih Yüksel Anzac Yürüyüş turlarının önemine değinerek, alternatif Anzac Yürüşü programlarının oluşması için çalışmaların önemine değindi. Yönetim Kurulu Üyesi Lale Yılmaz Can, ÇATOD olarak bölge turizminin gelişimi için büyük çaba harcadıklarını ve Avustralya konsolosluğu ile Çanakkale Turizminin gelişiminde her konuda işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir