Cemevi Açılışında Birlik Beraberlik Mesajı

Cemevi Açılışında Birlik Beraberlik Mesajı
08 Temmuz 2015

Çanakkale Denizgöründü Köyü Cemevi’nin açılışı gerçekleştirildi.

1950 yılında Çanakkale Merkeze bağlı Denizgöründü Köyünde Alevi Dedesi Mustafa Değirmenci tarafından yaptırılan ve bir süre okul olarak hizmet veren binanın yeniden düzenlenmesiyle hayat bulan Denizgöründü Köyü Cemevi’nin açılışına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan başta olmak üzere çok sayıda köy sakini ve davetliler katıldı.

Başkan Gökhan, köy halkıyla yakından ilgilenirken, burada yaptığı konuşmada Denizgöründü Köyündeki Cemevi açılışından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Gökhan, Çanakkale Merkezdeki Cemevinin ardından Denizgöründü Köyünde de Cemevinin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çanakkale’deki Cemevine diğer dini mekânlar gibi destek veriyoruz. Buraya da her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Kapalı düğün salonu yaratmaya çalışıyorlar. Ona destek olacağız örneğin. Alevi kültürü Türkiye için çok önemli. Özellikle Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkan, onları savunan, Atatürk’e sahip çıkan, laik Cumhuriyetin temel taşları olan Alevilerin dini inançlarını da yaşayabilmeleri için Cemevlerini yapmaları ve geliştirmeleri çok önemli. Yeni hükümetten beklentimiz ve yasalaşmasını beklediğimiz konu, Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve Aleviliğin de Müslümanlığın bir mezhebi olarak görülmesi. Alevilik başka bir din değildir. Bu noktada ülkemizde Alevileri dışlayan, hor gören anlayıştan da kurtulmak gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. Başkan Gökhan, Denizgöründü Köyü sakinlerine ve Alevi cemaatine de hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Birlik, beraberlik havasında gerçekleşen açılış etkinliğinde ayrıca Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ve Cemevi açılışındaki katkılarından dolayı konuklara plaket takdim edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir