Çevre ve Sağlık Komisyonu’ndan Terzialan’daki Taş Kırma Tesisine İnceleme

20 Haziran 2009

Çanakkale?nin Çan ilçesine bağlı Terzialan beldesine beş kilometre uzaklıktaki Kazdağları eteklerinde Çakılbayır mevkisinde hizmet veren taş ocağının faaliyet aşamasında meydana getirdiği iddia edilen çevre kirliliği, İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu’nca yerinde incelendi.

Çevre ve Sağlık Komisyon Başkanı ve MHP Çan İl Genel Meclisi Üyesi Halil Turhan ile komisyon üyeleri CHP Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Şerafettin Alkan, AK Parti Bayramiç İl Genel Meclisi Üyesi Erhan Şimşek, AK Parti Lapseki İl Genel Meclis Üyesi Eyüp Yılmaz incelemelerde bulunmak üzere geldikleri Terzialan beldesinde Belediye Başkanı Bahattin Sağın ve belde halkı ile görüşmelerde bulundu. Ziyarette bir konuşma yapan Belediye Başkanı Bahattin Sağın, beldeye beş kilometre mesafede ormanlık alandaki faaliyet aşamasındaki taş ocağının deneme üretimi yaptığını belirterek, ?Bu aşamada toz da, gürültüde olacak. Ama seri üretime geçtiği zaman ruhsata aykırı bir çevre kirliliği olduğunda ilk karşı çıkacak bizler olacağız” dedi.

Belde meydanındaki kahvelerde toplanan halkla görüşen ve onların şikayetlerini dinleyen çevre ve sağlık komisyonu üyeleri, vatandaşların deneme aşamasında meydana gelen patlamalardan çıkan gürültüden çok korktuklarını, tesislerin çalışması ile oluşan toz bulutu ile sanki Kazdağları’nda yangın var hissine kapıldıklarını anlattı. Daha sonra Kazdağı etekerindeki ormanlık alandaki taş ocağına hareket eden komisyon üyelerini işletmenin sahibi Murat Köse işletme girişinde karşıladı. Komisyon üyeleri ile işletme sahibi arasında kısa bir sözlü tartışmanın ardından taş ocağında incelemede bulunuldu. Taş Ocağı İşletme sahibi Murat Köse, ikinci grup maden ruhsatı bulunan ocağın 100 hektar ruhsat alanı, 10 hektar da işletme ruhsatının bulunduğunu belirterek, “Şu an ocağım çalışmıyor, deneme çalışmaları yapıyoruz. Buradan sanayinin alt yapısında kullanılacak malzeme çıkaracağız. Üretim safhasına geçtiğimiz de zaten Çevre Müdürlüğü kontrol edecek. Biz buradan bir ton dahi mal satışı yapmadık. Bizim emisyon raporu için müracaatımız var” dedi.

CHP Çan İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Doğan ve Çakmakçayır Mahalle Muhtarı Şaban Göymen’in de katıldığı inceleme tesislerin gezilmesi ile son buldu. Komisyon Başkanı Halil Turhan da inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, “Belde halkının şikayetlerine konu olan taş ocağına komisyon üyeleri gelerek işletmedeki incelemelerimizi tamamladık. Komisyon üyeleri ile hazırlayacağımız raporu İl Genel Meclisine önümüzdeki günlerde sunacağız” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir