Çevreciler Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı İstifaya Davet Etti

23 Şubat 2012

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Kirazlı köyü yakınlarında yapılacak altın madeni arama çalışması kapsamında gerçekleştirilen halkı bilgilendirme toplantısı sırasında gergin anlar yaşandı. Çevreciler, talimatı doğrultusunda toplantıya alınmadıklarını iddia ettikleri Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı istifaya çağırdı.

Sabah Çan ilçesine bağlı Kızılelma köyündeki bilgilendirme toplantısını protesto eden çevreciler, öğle saatlerinde Kirazlı köyündeki toplantıya gitti. Köy muhtarlığında gerçekleştirilecek toplantıyı protesto etmek üzere Çanakkale, Çan ve Bayramiç’ten gelen çevreciler, Kirazlı köyü girişinde jandarma barikatıyla karşılaştı. Jandarma köyün üç giriş noktasında barikat kurarak Kirazlı köyünden olmayan ve civar ilçe ve köylerden gelen kişileri köye sokmadı.
Çanakkale Belediye Başkan Vekili Avukat Muharrem Erkek de köye gelerek çevrecilere destek verirken, “Bu sorun tüm Çanakkale’yi ilgilendirmektedir. Dolayısıyla Çanakkale ve çevreden gelen yurttaşların köye sokulmaması hukuksuzluktur. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da çevrecilerin köye girmemesi konusunda yazılı talimat vermişse bu da hukuksuzluktur” ifadelerini kullandı.

Çevrecileri teskin etmek için Kirazlı’ya gelen Jandarma Komutanı Albay Seyit Koca ise toplantının huzurunu bozacak kişilerin köye sokulmaması konusunda Vali Tuna’dan yazılı bir talimat alındığını ve bu talimat çerçevesinde çevrecileri köye sokmadıklarını söyledi.

Kirazlı Köy Muhtarlığındaki toplantı, çevre köylerden gelen köylülerin katılımıyla yapıldı. Kirazlı köylüleri de toplantı salonuna gelerek kendilerinin katılmadığı bir toplantının yok hükmünde sayılması gerektiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver toplantıyı açtıktan sonra sözü ÇED Danışmanlık Şirketi yetkilisi Çevre mühendisi Bülent Kadıoğlu’na verdi. Kadıoğlu bir sunum yaparak Kirazlı bölgesinde altın madeni çıkarma faaliyetinin çevresel etkilerini değerlendirdi. Daha sonra toplantıya katılanların yönelttikleri sorular Doğu Biga Madencilik İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Han İlhan ve çevre mühendisi Bülent Kadıoğlu tarafından yanıtlanırken, soruları yöneltenlerin isimleri tutanağa kaydedildi.

Kirazlı köyünde bir saat süren halkı bilgilendirme toplantısı olaysız sona erdi.

Öte yandan Kirazlı ve Kızılema köylerindeki eylemlerde kendilerine yapılan uygulamaya tepki gösteren çevreciler ise Çanakkale Valisi Güngür Azim Tuna’nın talimatı ile köylere alınmadıkları konusunda yapılan açıklamalara tepki göstererek, “Bu kanunsuzluktur ve hukuksuzluktur. Bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca toplantının yapıldığı iddia edilen ve tutanaklara geçilen Kirazlı köyündeki bu bilgilendirme ile ilgili de gerekli yasal işlemleri başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından, çevreciler sloganlar atarak Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı istifaya davet etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir