ÇGD: “Halkın Haber Alma Hakkı Engellenemez”

25 Ekim 2013

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Çanakkale Şubesi, dün Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)’nde bir grup öğrencinin Terzioğlu Kampüsü’nde gerçekleştirdiği fidan dikme etkinliğini haber yapmak isteyen basın mensuplarının haberi takip etmesinin engellenerek Özel Güvenlik Birimi tarafından kampüs dışarısına çıkarılması ve diğer basın mensuplarının da kampüse alınmayarak haber alma ve yapma özgürlüğünün kısıtlanmasını kınayan bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Halkın haber alma hakkı engellenemez.
ÇOMÜ sansürün yeni adresi oldu.

Özgürlükçü üniversite iddiası ile yola çıkan ÇOMÜ yönetimi bu seferde görevlerini yapan gazetecileri engelleyerek bir başka skandala imza attı.
Basın özgürlüğü konusunda önemli sıkıntıların yaşandığı, gazetecilerin özgürce hiçbir baskı altında kalmadan mesleklerini sürdürmesi konusundaki baskılar şimdi de bir bilim kurumunda kendisini gösterdi.
Bir etkinliği takip etmek için ÇOMÜ Terzioğlu Kampusu’na giden gazeteciler, önce yarım saat kapıda bekletilip, ‘bin dereden su getirilerek’ içeri alındılar, sonra da kampus sahasından, “yönetim bu etkinliğin haberleştirilmesini istenmiyor” gerekçesi ile dışarı çıkarıldılar.
Açıkça bir sansür uygulaması ile gündeme gelen ÇOMÜ yönetimi, bir bilim kurumu olması nedeniyle gazetecilerin haber yapmalarını engellemesi bazında, gazetecilik mesleği adına kaygılarımızı daha da artırdı.
Üstelik izlenmesine izin verilmeyen fidan dikme etkinliğinde, öğrencilere özel güvenlik birimlerince yapılan saldırı uygulamanın boyutunu daha da vahim hale getirdi.
Öğrencilerin demokratik eylemlerinin zor yoluyla engellenmesinin kamuoyuna iletilmesini engellemeye çalışan zihniyetin, nasıl bir mantık ile çalıştığını varın siz düşünün.
Bir bilim kurumu olarak, olmazsa olmaz koşulun özgürlük olduğu ortamlarda gazetecilere uygulanan bu sansür son derece düşündürücüdür
Özgürlük bilincini ve gerekliliklerini içselleştirememiş bir yönetimin bilimle olan ilgisi şimdi daha çok tartışılacaktır.
Bugüne kadar birçok olumsuz olay ile kamuoyunun gündemine gelen ÇOMÜ yönetimi, son olarak gazetecilere uyguladığı sansür ile bardağı taşıran bir olaya imza atmıştır.
Bir ülkede, basın özgür değilse o ülkede özgürlükten bahsedilemez.
Basın özgürlüğünün önünde engel teşkil edenler, her zaman özgürlük düşmanı bir konumlama içersinde olmuşlardır.
Gazetecilerin çalışmalarının engellenmesi aynı zamanda Çanakkale Halkına karşı yapılan bir saygısızlık ve hak ihlalidir.
ÇOMÜ yönetiminin, gazetecilerin haber yapma haklarına yapmış olduğu bu saldırıyı şiddet ile kınıyoruz.
Halkın haber alma hakkının engellenmesinin altındaki gerçeklerin de nereden kaynaklandığını bir kez daha bizzat ÇOMÜ’de yaşadık.
Gazetecilere uygulanan sansür, demokratik haklarını kullanan öğrencilere yapılan saldırının gizlenmesinin cilası oldu.
ÇOMÜ yönetimini böylesi tertiplerden uzak durmaya, gazetecilerin çalışmalarını engellememeye davet ediyoruz.
Üniversiteler kamusal alanlar olarak kimsenin özel uygulamalarının mekânları değildir
Gazetecilerin haber yapma hakkı anayasal bir hak olup, engellenmesi hukuksuz bir uygulamadır.
Ne yazık ki birçok alanda karşılaştığımız böylesi uygulamalar ile ÇOMÜ bünyesinde karşılaşmış olmak Çanakkaleli gazeteciler olarak hepimizi üzmüştür.
ÇOMÜ yönetimini basın özgürlüğünün gereklerini yerine getirmeye davet eder, yaşanan bu sansür uygulaması nedeniyle bu kararı verenleri şiddetle kınarız.

Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD) Çanakkale Şubesi

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir