Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ÇGD: “Sansür Kararını Tanımayan Tüm Yayın Organlarını Selamlıyoruz”

ÇGD: “Sansür Kararını Tanımayan Tüm Yayın Organlarını Selamlıyoruz”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu yayın yasaklarıyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada “Meslektaşlarımızı örgütlü mücadeleye katılmaya çağırıyor, yasağı tanımayarak halkın haber alma hakkına sahip çıkan tüm yayın organlarını selamlıyoruz, onlarla dayanışma duygumuzu paylaşıyoruz” ifadelerine yer verildi:

“İktidar istediği kadar kendini Meclis Komisyonlarında aklamaya, istediği kadar ülkenin tüm ışıklarını kapamaya çalışsın, gerçekler kendi ışığını yaratarak ortaya çıkacaktır.
Yargı iktidarın koruması, polis iktidarın sopası, basının büyük çoğunluğu da iktidarın ağzı olmuşken, Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi?nin verdiği sansür kararına şaşırdığımızı söylemek zor. Bu kararla iktidarın tek hedefi, yolsuzluklarını kamuoyuna duyuran tek araç olan basının tümüyle körleştirilmesi, sağırlaştırılması, dilsizleştirilmesidir.
Diğer bütün toplumsal haklar gibi basının sahip olduğu haklar da uzun mücadele dönemlerinin kazanımlarıdır. İktidar, hele de Türkiye?deki gibi bir iktidar tabi ki bu hakları kısıtlamak, gerçekleri karartmak ve yalanlara inandırmak isteyecektir. Dahası, benzerine olağanüstü hal dönemlerinde rastlanan bu yayın yasakları, demokrasinin gereği gibi bile gösterilecektir. Tarih, mücadelelerin tarihi olduğundan ileride bugünler iktidarın faşizmine karşı mücadele edenlerin, yasaklara karşı yayın yapanların, karanlığa ışık tutanların ve gerçeklerin üzerindeki perdeyi söküp atanların yaptıklarıyla anılacaktır. Bunlar ancak, tek kaldıkça güçsüzleşen, yalnızlaştıkça daha çok ezilen meslektaşlarımızın bir araya gelmesiyle mümkün olabilir.
Bu nedenle, Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, meslektaşlarımızı örgütlü mücadeleye katılmaya çağırıyor, yasağı tanımayarak halkın haber alma hakkına sahip çıkan tüm yayın organlarını selamlıyoruz, onlarla dayanışma duygumuzu paylaşıyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir