CHP 93. kuruluş yıl dönümünü coşkuyla kutladı

09 Eylül 2016

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale İl Başkanlığı heyeti, Atatürk  Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Meydanı üzerindeki Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşuyla başladı. Daha sonra CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder tarafından anıta çelenk sunuldu. Nejat Önder burada parti adına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
4

93 YIL ÖNCE ATILAN TOHUM BUGÜN ÇINAR OLDU

 93 yıl önce kan ve ateş cehenneminin ortasından bu topraklara bir tohum atıldı. Tohum, bağımsızlık aşkıyla sulandı. Cumhuriyetle ve devrimlerle büyüdü. Nice fırtınalara, kara kışa, eğilmeden bükülmeden direndi. Ulu çınarımız bugün 93 yaşına erişti. Nice yıllara erişmesi dileğiyle başta kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Cumhuriyet Halk Partililere şükranlarımızı sunuyorum.

9 EYLÜLLER BİTMEZ, ATATÜRK’LER TÜKENMEZ

 Cumhuriyet Meydanında, Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş yıl dönümünde, gür biçimde seslenerek diyorum ki; Bu coğrafyada CHP silinmez. Bu ülkede 9 Eylüller bitmez. Çünkü bu topraklarda Mustafa Kemal Atatürkler tükenmez.

BİR ÖLÜYOR, BİN DİRİLİYORUZ. 

Uğur Mumcu’nun ifade ettiği gibi “küllerinden her zaman onun gibiler, onu aşacaklar doğacaktır.” Onun için CHP’liler olarak, kalpaksız Kuvayi Milliyeciler ve Mustafa Kemalin askerleri olarak, ısrarla Cumhuriyet Neferleri olarak, kimimiz cephede, kimimiz Gezi’de, kimimiz suikastte, bazen karlı Ankara sokaklarında bir bombayla, bazen Madımak Oteli’nde yangınla, bazen idam sehpalarında adanmışlıkla, az ölüp pek çok oluyoruz, bir ölüyoruz ama inadına binlerce, milyonlarca kez doğuyoruz.

CHP, KURULUŞUN VE KURTULUŞUN PARTİSİDİR.
1
CHP bir toplum buluşmasıdır. Çünkü temeli işgal altındaki bir ülkeyi koruyan müdafa-i hukuk derneklerine ve onların birleşmesine dayanır.CHP kirli ve gizli koalisyonların değil Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukukun partisidir.CHP, tüketişin ve yok oluşun partisi değil, kuruluşun ve kurtuluşun partisidir.CHP gericiliğin ve teslimiyetin partisi değil, devrimlerin ve direnişin partisidir.

CHP İÇİN ÇANAKKALE, ÇANAKKALE İÇİN CHP ÖNEMLİDİR

Bugün işte böyle güçlü bir partinin Türkiye’nin 81 ilinde kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Ama bana göre bu kutlamaların en anlamlı yeri Çanakkale’dir.Çünkü Çanakkale, cumhuriyetin önsözüdür.Çünkü Çanakkale, CHP Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeridir.Çünkü Çanakkale’den çıkan yol Samsun’a götürür. Çanakkale’den yükselen ruh Havza ve Amasya’da direnişe çağırır. Çanakkale’deki birlik ve beraberlik ruhu Erzurum ve Sivas’da kongre toplatır, Meclis açtırır, ülkeyi kurtarır ve nihayet Cumhuriyet Halk Partisini ve cumhuriyeti kurdurur.Bu sebeple CHP için Çanakkale, Çanakkale için CHP önemlidir. Çanakkale çelikten bir kaledir ve CHP için bir manevi kaledir. Bunun için diğer partiler kusura bakmasın Çanakkale’de CHP bayrağı hep dalgalanacaktır. Bu bizim talebimizden öte tarihin bize yüklediği bir emirdir. Bu sebeple Çanakkale ruhuyla, milli mücadele ruhuyla, Kuvayi milliye ruhuyla, istiklal savaşı ruhuyla daha çok çalışacağız. 

CHP’NİN MAYASI SAĞLAMDIR

9 Eylül; Kurtuluş Savaşının tacıdır. Egenin efeleri ve Kuvayi Milliye’nin halk direnişiyle emperyalizme direnişin anıtsal simgesidir. 9 Eylül ruhuyla kurulan CHP’de hiçbir zaman boyunduruk altına girmedi. Çünkü CHP’nin mayasında ‘Manda ve himaye kabul edilemez’ diyen dik duruş vardır.Sadece o kadar da değil, CHP, Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan harcın adıdır. CHP’de demokrasiyi inşa eden ve geliştiren emek vardır. Kadının onurlu yaşamında imzası, fabrikalarından üniversitelerine kadar izi, modern hukuk sisteminden ekonomik ve toplumsal devrimlere kadar emeği vardır. Cumhuriyetçilik ve Halkçılık vardır. Milliyetçilik ve Laiklik vardır. Devletçilik ve Devrimcilik vardır. Tüm bunlarla birlikte darbelere, milli egemenliğe yönelik saldırılara karşı bir direnç vardır.

 DÖNEN DÖNSÜN, BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN

CHP olarak siyasal, ekonomik, hukuki, sosyal ve toplumsal devrimler yaptık. CHP olarak Devlet kurduk, Cumhuriyet kurduk. Bir asra yakın mazimiz; siyaseti halkı için şahsi beklentiden uzak yapmaktan başka bir şey değildir. Bu büyük çınarın gölgesinde her adımımız ise gelecek nesillerin önümüze getirecekleri bir imtihandan başka bir şey değildir.Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız, laik, demokratik, onurlu çağdaş bir devlet olarak var olması ve güçlenmesi için halkımızın mutluluğu için çalıştık. Bu yol bizim için kutlu yoldur. Onun için diyoruz ki;

2
 Kadılar, müftüler fetva yazarsa

İşte kement, işte boynum asarsa

İşte hançer, işte kellem keserse

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

 

ÇABAMIZ; ÖZGÜR, MUTLU VE REFAH İÇİNDE TÜRKİYEDİR

Cumhuriyet Halk Partisinin kurucu ilkelerine sadık olarak, Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere armağan ettiği değerlerle , aydınlık, çağdaş bir Türkiye mücadelesine devam ediyoruz.Bugün dünden daha zor değil. Bu inançla, CHP’nin her üyesi, dün olduğu gibi bugün de, Cumhuriyet ideali ve değerleri için çalışacaktır. Herkesin özgür, mutlu ve refah içerisinde yaşadığı Türkiye kurulması en büyük çabası olacaktır.

 İZMİR MARŞI’NI BUGÜN DE SÖYLÜYORUZ

Bu vesileyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü, Bülent Ecevit’i saygıyla ve rahmetle anıyorum. Önceki genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal’a teşekkür ediyorum. Halkın umudu, sosyal demokratların lideri, genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde yitirdiğimiz tüm CHP’lilere Allah’tan rahmet diliyorum.9 Eylül vesilesiyle, İzmir Marşı’nı bugün de yine söylüyoruz. Marştaki gibi büyük önderin adını sadece ‘mücevher taşa’ değil kalbimize, ruhumuza ve aklımıza kazıyoruz. ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa, Yaşa’ demeye devam ediyoruz.CHP, demokrasinin SOLda atan kalbidir.CHP, Türkiye’nin SOLu, ama SOLmayacak değeridir.Güçlü Türkiye için, Güçlü Demokrasi için Yaşasın CHP, doğum günün kutlu olsun CHP. 

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir