CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Çan’da Panele Katıldı

22 Haziran 2009

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Çanakkale?nin Çan ilçesinde “Dış Politikamız ve Çıkış Yolu” konulu panele katıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çan Şubesi’nin davetlisi olarak Çan’a gelen Onur Öymen, ilk olarak CHP Çan İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti. CHP Çan İlçe Başkanı Recai Elmas tarafından karşılanan Öymen’e CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ahmet Küçük ile CHP İl Başkanı Serdar Soydan ve CHP’li belediye başkanları ile partililer eşlik etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün Çan’a gelişinin 75. yıldönümü nedeniyle ADD’nin davetlisi olarak ilçeye geldiğini ve Çan’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Onur Öymen, daha sonra Menderes Parkı’nda düzenlenen “Dış Politikamız ve Çıkış Yolu” konulu panele katıldı. AK Parti?nin Türkiye’yi AB’ye sokacağına inanmadığını ve Türkiye’nin AB’ye ancak CHP iktidarında gireceğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal?ın Talabani’nin resmi daveti üzerine Irak’a gideceğini, bunun da Talabani’nin Baykal’ın bu konudaki dik duruşuna verdiği önemi gösterdiğini kaydetti. Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili olarak açıklamada da bulunan Öymen, Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilen mayın yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açacaklarını da ifade ederek, “Dünyada 55 ülke topraklarındaki mayını temizletmek için kendi silahlı kuvvetlerini kullanıyor. Bazı ülkeler de bu konuda Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı olan ve kar gütmeyen sivil toplum örgütlerini tercih ediyor. Ancak Türkiye’de Yap-İşlet-Devret modeliyle mayın çıkarılması öngörülüyor? dedi.
Öymen, dünyada Türkiye?den başka topraklarını mayından temizletme karşılığında işletme hakkı veren ülke olmadığını da iddia ederek, ?Bir ülkenin topraklarındaki mayını temizletmesi için kanun çıkarması gerekmiyor. Ama AK Parti Hükümeti mayınları temizleyen firmaya toprakları 44 yıl işletme hakkı vereceğini söylüyor. Mayından temizlenen topraklarda tarım yapan ülkeler var. Bu topraklarda yerleşim birimleri kuran ülkeler var. Ama mayın temizleme karşılığında burayı bir tarımsal işletme olarak veren ülke yok. Bunun sonucunda ne çıkıyor? dedi.

Öymen, panelin ardından Çan’dan ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir