CHP’li Erkek’ten AKP-MHP Görüşmesi Sonrası Açıklama

19 Ağustos 2015

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, koalisyon görüşmeleri sonrasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Dün AKP ve MHP arasında gerçekleşen görüşmeden de sonuç çıkmaması, ülkemizi belirsiz işleyen bir sürecin sahnesi haline getirmiştir. Bu durum, sorumluluk sahibi yurttaşlarımızı ve siyasileri üzmektedir. Ülkemizin siyasi bir belirsizlik ya da kaos içinde kalmasına izin verilmemelidir. CHP olarak bu konuda üstümüze düşeni yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz.
AKP, tıpkı CHP’ye görüşme sürecinin sonunda getirdiği teklifin bir benzerini de MHP’ye yapmış ve seçmenin 7 Haziran’da söylediğinin aksine, koalisyon hükümeti kurup, ülkemizin içinde bulunduğu kötü durumu düzeltmek yerine, seçim hükümeti önerisi sunmuştur. Bu durumun kabul edilemez olduğu açıktır. Halk yeniden seçim değil, güçlü bir hükümet istiyor. Halkın taleplerine kulaklarını tıkayanlar, halka “sen bilmezsin, sen yanlış tercih yaptın” diyenler, bunun yanıtını er ya da geç sandıkta alır.

Bizim düşüncemiz net, fiili durumla kendini Başkan ilan etme sevdası, ülkemize yarar getirmeyecektir. Bir hukukçu olarak şunu netlikle söylüyorum. Darbe artığı bir 1982 Anayasası’nın savunulur bir yanı yoktur. Yalnız, yönetimin fiilen değiştiği sözü ve iddiası sivil bir darbedir. Rektör atamaları, yargıya müdahale, seçim barajı, demokrasiden ve insan haklarından taviz söz konusu olunca 1982 Anayasası ve o dönem zihniyetinin yasalarına sarılanlar, söz konusu Başkanlık olunca Anayasa’nın çiğnenmesini rahatlıkla savunabilmektedir. İşte şu an ülkemizin hükümetsiz kalmasının ardında da bu zihniyet yatmaktadır.

CHP olarak gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Geçici Başbakan’ın Hükümet kurma görevini derhal iade etmesi ve Cumhurbaşkanı’nın da bu görevi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na vermesi gerekmektedir. “Sonuç çıkmaz, denenecek yol kalmadı” gibi niyet okuyuculuğuna gerek yoktur. Ülkemizin hükümetsiz bırakılmaması için son ana kadar gerekli her yol denenmelidir.
Son olarak, oynanan oyunun halkımız farkındadır ve zamanı geldiğinde bu oyunu halkımız bozacaktır. 7 Haziran’da ve her zaman olduğu gibi halkımıza ve milletimizin tercihlerine saygımız sonsuzdur.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir