Çiftçi Aileleri Bilgilerini Yarıştırdı

26 Ekim 2013

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca düzenlenen “Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Projesi Aileler Yarışıyor” Bilgi Yarışması 22 Ekim 2013 tarihinde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezinde yapıldı. Düzenlenen yarışmaya Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Çanakkale Belediyesi Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar, İl Müdürü Mustafa Akkuş, TKDK İl Koordinatörü Ümit Ortan, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, İlçe Ziraat Odası Başkanları, Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ve çiftçilerimiz katıldılar.

Yarışmanın başlangıcında bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Akkuş; “Entegre Mücadele proje çalışmaları, uzun yıllardan beri ülke genelinde sürdürülmekte olup, 2010 yılı itibariyle 16 ilde pilot uygulama çalışmaları başlatılmıştır. 2012-2013 yılları arasında iki yıl süreyle Çanakkale ilimizin de dahil olduğu 7 pilot ilde FAO tarafından desteklenerek ‘Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi (EKÜY)’ adıyla yeniden hayata geçirilmiştir. 2010 yılında 16 üretici bahçesinde başlanan proje çalışmalarına 2013 yılında 130 üretici ile devam edilmektedir. Proje İlimizde Merkez İlçe, Bayramiç, Lapseki ve Gelibolu ilçelerimiz olmak üzere 4 ilçemizde: Şeftali, Elma, Armut ve Kiraz bahçelerinde yürütülmektedir.
Üreticiden tüketiciye gıda güvenliği için bitki koruma faaliyetlerinin Entegre Mücadele çalışmaları doğrultusunda yürütülmesi amaçlanmaktadır. 2013 yılı proje çalışmaları kapsamında Entegre Mücadele doğrultusunda üretim yapan üreticilere mavi bayrak, kalıntı problemi olmayan üreticilerin ürünlerine ise logo ve sertifika verilerek kontrollü ürün üretimi teşvik edilmiştir. Ülke genelinde 7 ilde uygulanan bu yarışma programında İl birincileri belirlenecek olup, Kasım ayı içerisinde yapılacak final yarışması ile ülke birincisi belirlenecektir.
İhracatta olduğu kadar iç tüketimde de kalıntı sorunu büyük önem arz etmektedir. Sebze ve meyvede ilaç kalıntısını en aza indirgeyen, kimyasal mücadeleye geçmeden önce alınması gereken tedbirler ile yapılan mücadele başlıca gayemiz olmalıdır. Üreticilerimizin sağlıklı ve doğal ürünler üreterek piyasaya arz etmesini ve tüketicilerimizin bu ürünleri tüketmesini sağlamak en önemli önceliğimizdir. İnsan, hem üretim hem de tüketimdeki yegane unsur olarak çok kıymetlidir ve insana değer veren herkesin bu konuda üzerine düşen görevi yapması gerekmektedir.
Bu yarışmaya katılan tüm çiftçi ailelerimize teşekkür eder, başarılı olmalarını dilerim. İl Müdürlüğümüzün desteğinin her zaman onların yanında olduğunu bir kez daha teyit ederim.
Yarışma programımızda desteklerini esirgemeyen, Çanakkale, Bayramiç, Lapseki Ziraat Odası Başkanlıklarına, Çanakkale Tarım Kredi Kooperatifi ve Organiksa firmasına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yarışmacı programımıza teşriflerinizden dolayı tüm katılımcılara tekrar hoş geldiniz der, saygılar sunarım.”
dedi.

Bereket TV tarafından yayınlanmak üzere kayda alınan yarışma programına Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları gösterisi ile renk kattı. Yarışma sonunda Gelibolu ilçesinden Ece ve Sercan Başoğul 160 puanla İl birincisi oldu. İl birincisi olan aile Kasım ayında Antalya’da yapılacak olan Türkiye finalinde Çanakkale’yi temsil edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir