Cihadiye Köyü’nde Köylülerin Tavukhane İsyanı

28 Eylül 2011

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Cihadiye köyü yakınlarında tavukhane kurulmasına karşı çıkan köylüler inşaatın mühürlenmesi için topladıkları imzaları valiliğe teslim etti.

Cihadiye Köyü Muhtarı İbrahim Sak, kurulacak tavukhanenin köylerine 190 metre uzaklıkta yapılmak istendiğini belirterek, “Köye su sevk eden pompanın 15 metre yanına yapılması amaçlanan tavukhane kümesi açığa çıkaracağı arsenikle sağlık açısından risk oluşturacak. Su şebekemiz resmi su şebekesi olmasa da köye su basıyor ve bu suyu içme suyu olarak kullanıyoruz. İl sağlık müdürlüğü yetkilileri köye gelerek incelemelerde bulundu ve tavukhane kümesinin sağlık açısından uygun olmadığını söyledi. Bizlerde bu inşaatın durdurulması için topladığımız 95 imzayı valiliğe teslim ettik” dedi.

2 bin metrekare alana kurulması planlanan alanın 1. derece tarım arazisi olarak geçtiğinin altını çizen Sak, kümesin yapılmaması için resmi yerlere gerekli başvuruları yaptıklarını ve şu anda inşaat yapımının durdurulduğunu ama sonuç olarak nelerin olacağını bilmediklerini söyledi.

Öte yandan önceki gün temel beton harcını getiren kamyonların önüne geçen köylüler birlik olarak buna karşı çıktı. Köylülerin tepkisi üzerine bölgeye gelen Biga ilçe Jandarma Komutanı Abdullah Cengiz ve Jandarma ekipleri önlem alarak köylüleri sakinleştirdi. Kaymakam Fatih Genel’in telefonla “Bütün köy buna karşıyken bu yapının yapılması buruya uygun değil” şeklindeki sözleri ile köylüler dağıldı.

Yapı ruhsatı aldığını söyleyen inşaat sahibi ise bu yer ile ilgili 35 bin TL’lik bir masraf yaptığını belirterek inşaatı tamamlayacağını söyledi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir