Çiler Bakır, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

27 Aralık 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 2013 senesinin son Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi. 25 Aralık 2013 tarihinde Kent Müzesi’nin konuğu Kemalpaşa Mahallesi konulu sohbeti ile Çiler Bakır oldu.

Çiler Bakır çocukluğundan bu güne Kemalpaşa Mahallesi’nin içinde olduğunu ailesinin Karadenizli olmasına rağmen kendisini tam bir Çanakkaleli olarak gördüğünü söyleyerek sohbetine başladı. Kentin hafızasında önemli yere sahip olan kentin en eski otellerinden biri olan Bakır Oteli’nde amcası ile birlikte uzun yıllar çalıştığını söyleyen Bakır, o günlerden bu güne eski mahalleli olarak kendisi dışında birkaç kişinin kaldığını söyledi. Kişiliğinin gelişmesinde de önemli bir yere sahip olan oteldeki çalışma hayatından bahseden Çiler Bakır, o dönemki ilişkilerin günümüz ilişkilerinden çok farklı olduğunun altını çizdi. Geçmişte insanların kapılarını kilitlemeye bile ihtiyaç duymadan yaşadıklarını söyleyerek, insanların birbirlerini tanımalarının ve güven duymalarının ilişkileri sağlam kıldığına değindi. Uzun yıllar boyunca çalışma hayatında yer alan konuğumuz gördüğü teknolojik gelişmeleri ve bu gelişmeler karşısındaki şaşkınlıklarını da paylaştı. Postaneden telefon bağladığı yıllardan, jetonlu telefonların olduğu zamanlara geçiş aşamalarını paylaşan Çiler Bakır bütün bu teknolojik gelişmelerin arasında kendisini en çok etkileyenin faks olduğunu söyledi. Otele alınması için amcasına günlerce ağladığını, alındığında da bütün mahalle halkının fakslarının kendi otellerinde çekildiğini belirtti. Mahalle esnafındaki simaları da andığı sohbetinde, otelin karşısında yer alan iki çanakçının olduğunu ve onları asla unutamadığını söyledi. Kentlilerin düğünlerini, doğum günlerini ve partilerini otellerinde yaptığını, kentin ilk asansörlü binasının kendi otelleri olduğunu, pek çok kentlinin asansörü denemek için otele geldiğini söyledi. Çiler Bakır, otele gelen müşteriler ile yaşadıklarının da ayrı bir sohbet konusu olabileceğini ifade etti. Renkli kişiliğini yansıttığı sohbetinde Bakır, babasından duyduğu bazı kent hikayelerini de konuklar ile paylaştı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 01 Ocak 2014 tarihinde Müze kapalı olacağından Kent sohbeti gerçekleştirilmeyecek. 02 Ocak 2014 tarihinden itibaren Müze ziyarete açık olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir