‘Çintemani’ – Çini Sergisi

08 Haziran 2009

Organizasyonunu ÇOMÜ GSF Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Latife Aktan’ın yaptığı Çintemani Sergisi 09 – 24 Haziran 2009 tarihleri arasında karada, denizde ve havada sergileniyor.

Çintemani, gören iki göz ve alında yer aldığı varsayılan kozmik şuuru ifade eden bir sanat formu. Milattan önce başlayan ve günümüze kadar çeşitli evrelerden geçen bu üçleme formu sergisi, ÇOMÜ GSF El Sanatları Bölümü öğrencileri, hocaları ve mezunlarının katılımlarıyla gerçekleşiyor.

Çanakkale bölgesinde üç kardeşin kurduğu beldeler; Kazdağı=İDA adının oluşumu İllios (Troia’yı), Dardanos (Dardanos’u) ve Aios (Abydos’u) kuran kardeşlerin baş harfleri. Tarihe mal olan Altın elma yarışmasının üç güzeli Afrodit, Athena ve Hera ve üç yapraklı yonca formundaki Kilitbahir Kalesi gibi mimarîye form olarak da yansıyan üçlemelerin günümüz Çanakkale versiyonu serginin ana temasını oluşturmuş.

Karada, denizde ve havada sergilenecek eserler; klasiklerden esinlenerek oluşturulan özgün tasarımlar ve günümüz yorumlarından oluşuyor.

Sergi, oluşturulduğu felsefe gereği Gökçeada’da, Gökçeada – Çanakkale Feribotunda ve Çanakkale’de olmak üzere üç etapta sergilenecek.

Karada; Gökçeada Halk Eğitim Merkezi 09 / 18 Haziran 2009 Gökçeada,

Denizde; Gökçeada I gemisinde 19 / 21 Haziran 2009 Kabatepe,

Havada; Çanakkale Belediyesi Sosyal Tesisleri 22 / 24 Haziran 2009 tarihleri arasında Çanakkale’de yapılacak.

Düzenleyen; ÇOMÜ GSF – Çanakkale Belediyesi – Gökçeada Belediyesi

Ayrıntılı bilgi; 0286 218 00 18 / 1460

[Kaynak: Kent Kültür]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir