Çıplak Köy, “Etno-köy” Oluyor

Çıplak Köy, “Etno-köy” Oluyor
24 Ocak 2020

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 14 yıldır yürüttüğü “Tarihe Saygı Projesi” ile bölge tarihinin korunmasına destek veren OPET, 2018 Troya Yılı kapsamında “Arkeo-Köy”e dönüştürdüğü Tevfikiye’nin ardından Troya Bölgesi’ndeki bir başka noktada Çıplak Köyü’nde çalışmalara başlıyor. OPET, Anadolu geleneğinin kültür mirasını temsil eden tüm katmanlara dair öğeler, dokular ve öyküler barındıran Çıplak Köyü’nü “Etno-köy”e dönüştürecek. Proje kapsamında köye farklı bir kimlik kazandıracak fiziki düzenlemelerin yanı sıra halka yönelik kalkındırma çalışmaları da yapılacak.

Troya Milli Parkı sınırları içerisindeki Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-köy’e dönüştüren OPET, Troya bölgesindeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kez Troya Müzesi ve Troya Antik Kenti’nin yanındaki Çıplak Köyü, etnografya kelimesinden türetilen “Etno-köy” kavramı kapsamında yenileniyor. Çanakkale Tevfikiye Köyü’nde iki yıl boyunca bölgenin fiziksel ve sosyal değişimini gerçekleştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiren OPET, Çıplak Köyü’nde uygulamalara başladı. Bu kapsamda Çıplak Köyü’nün yeni konseptinin ve yapılacak çalışmaların ayrıntıları, Çıplak Köyü Meydanı’ndaki çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı. Toplantıya Çanakkale Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çıplak Köyü Muhtarı Ufuk Göçoğlu ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk de katıldı.

“BÖLGEDEKİ TURİZM SİRKÜLASYONUNA ÖZGÜN BİR DESTİNASYON EKLENECEK”

Toplantıya telefonla canlı olarak bağlanan Troya Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ise Etno-köy Projesi’nin 2018 Troya Yılı ile başlayan süreçte hayata geçirilen ve Troya Ören Yeri’ni merkez alan Troya Müzesi- Kültür Rotaları ve Tevfikiye Arkeo-köy projelerinin tamamlayıcısı olduğuna dikkat çekti. Troya Tarihi Milli Parkı içerisinde bulunan Çıplak Köyü’nün 16’ncı yüzyıla uzanan ilginç bir tarihe sahip olduğunu belirten Aslan “Çıplak Köyü; Troya kazılarının yanı sıra, Osmanlı tarihinden izler taşıyor ve Çanakkale Savaşları’na da yakın şahitlik etmiş bir köy. Bölgenin kendi kültür tarihi, geleneksel tarım özellikleri ve kırsal mirası Etno-köy projesinde işlenecek. Bu projeyle bölgedeki turizm sirkülasyonuna yeni ve özgün bir destinasyon eklenecek” dedi.

ETNO-KÖY NEDİR?

Anadolu’nun farklı tarihsel ve kültürel katmanlarını yansıtan Çıplak Köyü’nde yürütülecek çalışmaların ana eksenini; insan yapımı kültürel öğeleri ele alan bir bilim dalı olan etnografya kelimesinden türetilen “Etno-köy” kavramı oluşturuyor. Proje, Anadolu geleneğinin kültür mirasını temsil eden tüm katmanlara dair öğeler, dokular ve öyküler barındıran Çıplak Köyü’nün bu etno-kültürel mirasını yansıtacak şekilde kurgulanıyor.

ÇIPLAK KÖYÜ’NDE OPET TARAFINDAN NELER YAPILACAK?

•Çıplak Dede Türbesi, tarihi çeşme ve köy kahvesini içine alan köy meydanı, konsepte uygun olarak yeniden düzenlenecek. Meydan düzenlemesinde Troya kazıları tarihi, Osmanlı’dan günümüze Çıplak Köyü tarihi ve köyde uygulanan geleneksel tarım uygulamalarına dair özellikler ön plana çıkarılacak.
•Köy meydanına, köylülerin ürünlerini satabileceği satış stantları yerleştirilecek.
•Evlerin cepheleri ve bahçe duvarları boyanırken köy genelinde peyzaj çalışmaları uygulanacak.
•Köy evlerinin pencereleri ve duvarlarına konsepte uygun olarak desen ve süslemeler yapılacak.
•Metruk halde bulunan bir köy evi Troya kazılarının tarihini, buluntuları ve keşiflerle ilerleyen bir hikayeyi yansıtan ‘Arkeoloji Evi’ olarak düzenlenecek.
•“Arkeoloji Evi”nin yanındaki bir bina ise “Osmanlı’dan Günümüze Yerel Tarih Evi” olarak düzenlenerek Anadolu coğrafyasının en zengin etnografik öğelerinden olan tarımın tarihi, Çıplak ve Troya bölgesinden farklı buluntu ve görsel belgeler ışığında ele alınacak.
•Yerel Tarih Evi’nin hemen arkasındaki bina, köy pansiyonuna dönüştürülecek.
•Köy meydanına yakın bir bölgede hijyenik kurallara uygun şekilde “Yöresel Ürün Yapım Evi” oluşturulacak ve yöreye özgü ürünler gelen ziyaretçilere sunulacak.
•Köy meydanından başlayıp Troya Kültür Rotası ile birleşen ve Troya Müzesi’ne bağlanan yol, ‘Arkeoloji Yolu’ olarak genel dokuya uygun olarak düzenlenecek.
•Tevfikiye Köyü girişinin karşısından başlayan ve Çıplak Köyü meydanına ulaşan ana yol “Çıplak Yolu” olarak düzenlenecek. Yol boyunca; bölgenin tarım ürünlerini, köye özgü ürün ve motifleri tanıtan bilgi panoları yer alırken yapılacak çiçeklendirme ve estetik öğelerle yola farklı bir görünüm kazandırılacak.
•Köy meydanından başlayıp Peyan Mezarlığı’na ulaşan doğa yürüyüşü yolu “Peyan Yolu” adıyla yeniden düzenlenecek.
•Köyün her iki girişine de “Etno-köy” giriş takları yapılacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir