‘Çocuk Gözüyle Kent 2’ – Sergi

08 Mayıs 2010

10 Mayıs 2010 Pazartesi saat 17.30?da Deniz Müzesi Muaveneti Milliye Sergi salonunda ilk gün buluşması gerçekleşecek sergiye tüm kentliler davetli olup 20 Mayıs 2010 tarihine kadar açık kalacaktır.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi?nce; Çanakkale Belediyesi, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası?nın kurumsal katkıları ile gerçekleştirilen ?Çocuk Gözü ile Kent? projesinin 2.si 12 Aralık 2009 tarihinde başladı. Projeye Turgut Reis İlk Öğretim Okulu?ndan 15 öğrenci ve 3 öğretmen, Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası?ndan 15 öğrenci, 2 görevlinin katıldı. Uygulama koordinatörlüğünü Muteber Yüğnük’ün gerçekleştirdiği projede 12 üniversiteli genç de katkı verdi.

Kentte seçilen 8 tarihi mekanında çocuklar, seçilen mekanda çocukluğu geçmiş 10 yetişkin ile buluşturuldu. Çocukların “eskiden burası nasıldı, nasıl vakit geçirirdiniz, ne oynardınız, neler yerdiniz? gibi” soruları ile yetişkinin çocukluk anıları üzerinden mekanın geçmişi irdelendi. Çocuklar buluşmanın ardından; resim, şiir, müzik, dans gibi farklı etkinlikler ile mekan ile ilgili algılarını ifadelendiren çalışmalar gerçekleştirildi. 10 Nisan 2010 tarihinde son buluşmanın ardından süreçte yaşananların kentliler ile paylaşılması için sergi hazırlıklarına başlandı. Bu çalışmaya paralel bir yıl önceki ?Çocuk Gözü ile Kent? projesine katılan Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası çocukları ise kendilerinin tespit ettiği Çanakkale değerleri üzerine yaptıkları çalışmalar ile sergiyi zenginleştirdiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir